| ArianaLarisa a întrebat:

Bună, se poate face un sigur cercel la comandă? În cazul in care am pierdut doar unul si nici nu știu de unde este pentru ca i-am primit cadou.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Depinde din ce este cercelul.

| Raven a răspuns:

Cercelul este dintr-un metal prețios? Aur, argint? În situația asta, da, e posibil să mergi la un bijutier și acesta ar putea, în principiu, să confecționeze o dublură, dacă nu e vreun model complicat care cere aparatură mai deosebită. Chiar dacă ai ști de unde a fost cumpărată perechea, cerceii nu se vând la bucată, n-ar avea cum să ți-l înlocuiască pe cel pierdut. Iar dacă nu e dintr-un metal prețios (gablonz) nu are cine să-ți facă altul la fel.

| ArianaLarisa explică (pentru Raven):

Multumesc frumos! Și da, cercelul este din aur cu pietricele micuțe.

| Raven a răspuns (pentru ArianaLarisa):

Ah, la ăștia cu pietre e puțin mai complicat dar poți totuși să întrebi un bijutier bun. Dar s-ar putea să fie mai scump decât dacă ți-ai lua o pereche nouă.

| InteractiV a răspuns:

Bună, nu este posibil deoarece cercei achizitionati online vin in pereche. Personal, ti-as recomanda sa iti iei o pereche, in caz ca se mai repeta istoria si vei pierde unul, vei avea rezerva, mult noroc, o zi buna.