| Fundă25 a întrebat:

Ce sa fac sa imi creasca unghiile mai repede? De obicei unghiile mele cresc astfel incat sa pot sa le fac french in 3 saptamani. In seara aceast mi-am taiat unghiile foarte mici, iar peste 2 saptamani am banchetul si am nevoie de unghii frumoase si mari.
Ce as putea face pentru ca acestea sa creasca mai repede?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Chérrrie a răspuns:

Pentru inceput, renunta pe durata celor 2 saptamani la oja si lac de unghii, si aplica zilnic tratamentul pentru unghii.
Sunt foarte bune tratamentele pe baza de calciu, uleiuri esentiale si vitamine, care patrund in toate straturile unghiei, intarind-o. Dupa cele cateva saptamani de tratament, poti sa reincepi sa folosesti lacul de unghii, singura conditie este ca inainte de a aplica oja, sa aplici un strat de tratament...Un tratament foarte bun il constituie cremele pe baza de parafina, care se aplica in strat gros pe maini si in jurul unghiei iar apoi se acopera mainile cu manusi de bumbac si se lasa produsul sa actioneze 30 de minute sau chiar peste noapte.

O alta solutie buna o reprezinta diversele uleiuri speciale pentru unghii, cum ar fi cel pe baza de arnica, care intareste unghiile si le reda stralucirea. Urmareste cremele pe baza de ingrediente naturale: glicerina, aloe vera, miere, ulei de masline sau ulei de migdale...sau o alta optiune ar fi: masaj in fiecare seara cu ulei de richin sau chiar de masline... sper ca te-am ajutat! :X

2 răspunsuri:
| iulia_9095 a răspuns:

Pai...eu stiam o chetie:
daca ti le tai cu forfeca iti cresc mult mai repede,daca ti le faci cu pila iti cresc mai incet, altecav nu stiu pentru. ca eu nu am nevoie, succes!

| KikiRiki98 a răspuns:

1. Poti sa le tii mult in apa (crede-ma merge!)
2. Unghii false
FUnda?smug