| extazyboy a întrebat:

Buna seara este adevarat daca tinem parfumurile la frigider iti pastreaza mai bine mirosul?

4 răspunsuri:
| AmanoYuno a răspuns:

Da deoarece daca temperatura e scazuta moleculele se misca mi incet deci cand iti dai cu el, mirosul se difuzeaza mi greu in aer si va ramane mai mult pe tine
laughingazi am avut fizica si am inceput un capitol depre difuzie si tocmai asta (ca ai zis tu)ne.a dat ca ex...e ironic
totusi fi atent ca se pot strica si atunci nu le mai repariwinking
ma gandesc sa incerc si eu asta

pa

pa ¬_/(°_°)\_¬ (°/~\°)

| extazyboy explică (pentru AmanoYuno):

Ce parere ai daca pun parfumul in frigider cu o zii inainte sa il folosesc si dupa aia sta la temperatura normala pana sa il bag iar la frigider oare pateste ceva?

| AmanoYuno a răspuns (pentru extazyboy):

Nu nu cred ca pateste nimic dar nu il fatai prea mult ca o sa se strice, daca il scoti doar cand te dai nu o sa aiba nimichappy

pa.

pa

| DiazAndreea a răspuns:

Trebuie sa le tii la temperatura camerei.
Obținerea unui parfum se face prin presare la rece a diferitelor flori, cu alcool adica vodca 100%, putin ulei etc.
Nimic de frigider