| Ieusântanalfabet a întrebat:

Bună seara, în urma cu ceva luni am observat ca mi-au aparat vergeturi pe burta nu știu cum sa scap de ele și din câte am înțeles nu prea se poate, îmi puteți recomanda totuși niște creme ceva?

5 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Există o mulțime de creme și unguente disponibile pe piață care pot ajuta la îmbunătățirea aspectului vergeturilor. Cele mai populare sunt cremele și unguentele cu vitamina E, retinol, uree și alte ingrediente hidratante. Aceste produse pot ajuta la ameliorarea aspectului vergeturilor și pot fi folosite în combinație cu alte tratamente, cum ar fi masajul sau tratamentul laser. Acestea pot fi achizitionate de la farmacii sau de la magazinele de produse cosmetice. Asigurați-vă că citiți cu atenție ingredientele produsului și că acesta vă este potrivit tipului de piele. De asemenea, ar fi bine să consultați un medic înainte de a începe orice tratament

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa scapi de vergeturi, fiindca alea sunt crapaturi ale pielii care nu s emai lipesc niciodata!
Nu exista creme, sau tratamente care sa-ti lipeasca pielea!

Singurul lucur pe care-l poti face pentru indepartarea vergeturilor este sa faci operatie estetica de eliminare a lor, care este extrem de scumpa, calculandu-se cativa euor pentru fiecare centimetru de operatie cu laser.

Daca ai vergeturi inseamna ca ai luat in greutate foarte mult, intr-o perioada scurta de timp si pielea s-a intis si a pocnit/crapat.
Nu mai manca atat de mult, fa sport ca pielea sa fie elastica si sa se intinda usor.
Nu uita sa bei 2-3 litri de apa pe zi, pentru a a te hidrata, avand o piele frumoasa si sanatoasa.

| Fantaspirit a răspuns:

Nu poți scăpa de ele, fa ceva sa previi sa îți apară altele, un stil de viață sănătos, alimentație sănătoasă. happy

| Alex9999999999999999999 a răspuns:

Vergeturile se fac cand slabesti intr-un timp rapid nu ai ce sa faci decat sa tragi tare sa faci patratele si atunci dispar si vergeturile.Cum sa-ti explic eu vergeturile alea care iti apar pe buric acolo a fost grasime si tu ai dat-o jos si acolo e linia dintre patratele sa zic asa.

| CassieII a răspuns:

De vergeturi nu poți să scapi chiar atât de ușor, dar le poți estompa. Eu am urmat un tratament LPG (masaj cu un aparat) și sunt mai puțin vizibile decât înainte, de celulită am scăpat aproape complet. Dacă vrei să scapi complet există tratamentul cu laserul, însă este destul de scump.