| FreeMind0001 a întrebat:

Buna seara, sunt vopsita blond balayage doar pe coadă cu decolorant pudra de acum 1 an și...(eu fiind și alergica la vopsea de par) și sâmbătă am vrut să fac să iasă gri/silver cu șamponul nuantator Loncolor expert, ideea e ca am stat 5-6 ore(știu, inconștientă, dar am vrut sa iasă și nu am știut/gândit consecințele)cu șamponul în cap cu toate ca pe prospect scrie doar 5 minute, bun, parul a ieșit gri cu toate ca mi-a cam picat din el...
A 3 a zi (luni)de când am facut "treaba" cu șamponul m-am trezit și am avut puțin, puțin un ochi umflat și am luat o pastiluța de aerius și a fost totul ok...
Întrebarea mea e, a fost alergie sau exista riscul sa fac alergie fiindcă am stat atât cu el în cap? Va mulțumesc!
P.S. am stat atât să îmi iasă, l-am mai folosit înainte și stăteam câte 20-30 min și ieșea prea puțin, dar acum mi-e frica sa nu fi făcut alergie la el, ca simțeam pe limbă amar rau(de la miros cred) dar nu am dat importanță, va rog din suflet sa nu răspundeți la mișto ca și asa sunt destul de speriată...mulțumesc

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Reacțiile alergice nu prea apar la 3 zile după ce ai fost expus la un alergen. Deci ce reacție ai avut după 3 zile, a fost probabil de la altceva. Oricum soluția cea mai simplă să afli este să îți mai dai iarăși cu șampon. Dacă ești alergica la el în maximum 15 minute vor apărea efectele.
Oricum daca a trecut cu un Aerius și nu a mai apărut e ceva minor, nu e nevoie sa te sperii.

Ca idee, nu e neapărat nevoie sa te naști cu o alergie. Ea poate apărea la expunerea Nr X la alergenul respectiv, unde x poate avea orice valoare. Deci în teorie poți dezvolta o alergie la acel șampon dar nu ar trebui sa resimți simptome la 3 zile după.

| FreeMind0001 explică (pentru VoidEternal):

Nu stiu, posibil să fi fost și de la altceva sau pe parte psihica fiindu-mi frică și poate asa s-a manifestat de frică, șamponul nu o sa îl mai folosesc, ca oricum l.am aruncat, m.au și speriat multe persoane ca as putea face alergie ca am stat ft mult cu el în cap cu toate ca nu am atins scalpul...
Dar ideea e ca acum folosesc și șamponul obișnuit cu teamă să nu fi făcut la ceva ce conținea și cel care era nuantator ca au cam aceleași în compoziție...nush, cert e ca îmi e asa de frică de alergii de mor...