| FreeMind0001 a întrebat:

Salut TPU, sunt vopsita blond balayage doar in coadă cu decolorant pudra de acum 1 an și ceva...(eu fiind alergica la vopsea de par) și am vrut să fac să fac o schimbare sa iasă gri/silver cu ȘAMPONUL nuantator Loncolor, ideea e ca am stat 5-6 ore(știu, inconștientă, dar am vrut sa iasă și nu am știut/gândit consecințele)cu șamponul în cap cu toate ca pe prospect scrie doar 5 minute, bun, parul a ieșit gri cu toate ca mi-a cam picat din el...
A 3 a zi (luni)de când am facut "treaba" cu șamponul m-am trezit și am avut puțin, puțin un ochi umflat și am luat o pastiluța de aerius și a fost totul ok...am cerut o părere la farmacie, dna de acolo a zis ca nu pare a fi alergie, dar totuși pe lângă aeriusul luat in ziua respectivă sa mau iau următoarele 2 zile cate o pastiluță și a fost ok...
Întrebarea mea e, a fost alergie sau exista riscul sa fac alergie fiindcă am stat atât cu el în cap? Va mulțumesc!
P.S. am stat atât să îmi iasă, l-am mai folosit înainte și stăteam câte 20-30 min și ieșea prea puțin, dar acum mi-e frica sa nu fi făcut alergie la el, ca simțeam pe limbă amar rau(de la miros cred) dar nu am dat importanță, va rog din suflet sa nu răspundeți la mișto ca și asa sunt destul de speriată...mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| andreidmbm a răspuns:

Datorita faptului ca ai stat atat de mult cu vopseaua pe cap, substantele chimice au patruns in organism, provocand reactia alergica. Organismul uman este din start alergic la un numar mare de substante chimice care compun vopseaua de par, tocmai de aceea esta specificat ca nu trebuie tinuta mai mult de 5-10 minute, pentru a nu apuca sa se aboasrba in organism.

Referitor la efectele adverse, ele vor trece, nu iti face griji. Continua cu aerius + o recomandare ar fi sa iei si calciu gluconic.

O zi buna si sanatate maxima!

| FreeMind0001 explică (pentru andreidmbm):

Mulțumesc frumos pentru răspuns, am luat 3 zile aerius, oare sa mai iau, sau nu e nevoie?! șamponul nuantator nu am pus pe scalp doar pe partea blondă, dar ma gândesc ca în momentul în care am spălat parul fiind lung, am atins și scalpul, sau din cauza mirosului puternic care mi-a provocat si acea amărăciune în gură! mulțumesc mult