| Dreamer16 a întrebat:

Buna seara, TPU!
Parul meu natural este destul de ondulat/cret si acum vreo 3 ani am primit o placa de par (prima mea placa ce-i drept) si am devenit obsedata de indreptat.
Aveam un par foarte des, dar indreptandu-l in fiecare zi pe parcursul unei perioade lungi de timp, l-a adus intr-o stare deplorabila.
Am decis recent totusi sa-mi tai din nou parul si sa incerc sa-l readuc la starea initiala.Imi pare foarte rau ca mi-am ruinat parul meu des si sanatos, iar acum as vrea sa-l readuc la viata.
Stiti vreun tratament eficient in indesirea si regenerarea parului? Tin sa mentionez ca imi cade destul de mult par si as vrea sa nu raman cheala de la varsta pe care o am acum...

Răspuns Câştigător
| Gabipn2017 a răspuns:

Aceeasi problema am avut o si eu. Daca renunți la placă vei observa diferența cu timpul, insa o sa trebuiască răbdare.In primul rand fa ti niste analize si daca ai lipsa de fier, calciu etc ia pastile pentru a anula lipsurile. Apoi încearcă sa folosesti ulei de cocos si vitamine A picaturi (maxim 5 lei de la farmacie) o data la doua spalari.As vrea insa sa stii că nu trebuie sa te astepti la mari minuni de la uleiuri, pastile.Caderea va inceta de la sine in timp, numai sa nu ai lipsa de vitamine si minereuri in corp...mai poți lua aspasia sau doppel herz, desi personal nu m au ajutat extraordinar de mult.Aa, si un sampon fara sodiu anticadere de la gerovital. :*

| Dreamer16 explică (pentru Gabipn2017):

Multumesc frumos de sfaturi, sper sa reusesc sa-mi aduc parul la viata!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să își revină în câțiva ani daca renunți la placă sau dacă o folosești o dată la 3-4 luni.
Deocamdată niciun fel de mască nu te poate ajuta, dar poți încerca una din miere, un ou, smântână, ulei de măsline.