| emilyshaki a întrebat:

Buna!
Spuneti-mi cum poti sa te ingrasi foarte repede!
PS:nu vreau raspunsuri ca mananca mai mult, vreau sa stiu ce ar trebui sa mananc si de cate ori pe zi!
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Salut, te anunt ca daca vrei sa te ingrasi e mai greu decat sa slabesti, ca sa intelegi de ce cum functioneaza corpul nostru incerc sa iti explic in mare. Fiecare om are metabolismul sau, adica corpul nostru functioneaza intru-un anume fel. Daca esti mai energic inseamna ca tu consumi ceea ce mananci, asta inseamna ca ai o ardere foarte buna, de aceea nu se depune pe tine. Depinde de ce varsta esti ca daca esti pana in 16 ani cresti mult, mai ales in inaltime (daca esti baiat) de aceea consumi tot ce manaci. Partea buna este ca cei care sunt mai slabi nu au grasime pe organe, ceea este si mai bine pentru sanatatea noastra. Fiecare om se dezvolta in felul sau, altii mai repede altii mai incet. Tu nu poti face o schimbare peste noapte, dar iti pot da niste indicatii sa ajuti corpul tau cu adevarat. Trebuie sa ai un program corect de 3 mese pe zi si 2 gustari intre mese. Foarte mult conteza sa nu amesteci apa cu mancarea, deci ca regula apa se bea cu 20-30min inainte de masa, dar si dupa masa respecta acelasi interval de timp. Daca vrei sa ajuti corpul in primul rand mananca multe legume si fructe, mai ales legume cu frunze verzi salata, varza, broccoli, pentru a avea mult calciu, ce iti dezolta oasele, dar si muschii. Consuma multe fructe in special dimineata, sau intre mese (fructele se mananca pe stomacul gol adica dupa masa cu 2-3ore) pentru a avea mai multa energie toata ziua si sa mancare sa se poata depune, iti recomand combinatii de banane, kiwi, anans, mere, lamaie. Iti mai sugerez sa mananci mai putina paine dar sa o inlocuiesti cu paste, sau cartofi. Mananca cat mai multe legume si fructe zi de zi ca sa iti iei aportul de vitamine si minerale ca sa depui masa musculara. Nu incerca sa inlocuiesti legumele si fructele cu pastile si vitamine, nu ajuta chiar mai rau fac!
Iti mai recomand sa faci ceva sport, ca sa te dezvolti armonios. In final daca faci miscare multa, mananci si bei sanatos te vei dezvolta mai mult decat crezi, iar daca te dezvolti corect vei arata si bine. Eu nu sunt nutrutionist sa iti fac un meniu zilnic, oricum nu poti manca aceeasi mancare zi de zi, eu ti-am oferit niste sfaturi in linii mari. Mult succes.