| Rucsiii a întrebat:

Sunt bruneta si as vrea sa-mi fac niste suvite blond caramel pe dedesubt. Si ma gandesc daca ar trebui sa ma decolorez? Si am mai auzit o varianta sa iau culoare blonda blonda, ca apoi cand ma vopsesc, sa se mai inchida.[avand in vedere ca sunt brunetasad]
Niste sfaturi, va rog?:* nu as vrea sa recurg la decolorare, am auzit ca nu e bine pentru. par sad

Răspuns Câştigător
| ileana_5795 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu iti faci suvite. mai ales combinatia asta de brunet si blond. Bine, asta e o parere personala.
In orice caz, nu te decolora. In primul rand pentru ca iti arzi parul si in al doilea rand pentru ca dupa ceva timp o sa se duca vopseaua. si o sa ai niste suvite galbene asa. Poti sa te vopsesti din ce in ce mai deschis pana ajungi la culoarea pe care o vrei tu. sau poti sa incerci, asa cum ai spus sa iei o vopsea mai deschisa. dar nu ai certitudinea ca o sa iasa ce vrei tu.
Daca nu vroiai neaparat suvite blonde, ci o schimbare, mai bine te nuantai cumva.
Succes!

6 răspunsuri:
| tequila777 a răspuns:

Am destula experienta intr-ale "vopsitului" asa ca te sfatuiesc sa mergi la un salon, nu sa te faci acasa, coafeza respectiva te va ajuta clar sa obtii ceea ce doresti; si da, suvitele respective va trebui sa fie decolorate ________ http://verze.ro - simtul umorului nu a murit!

| LoOvE a răspuns:

Si eu sunt foarte bruneta si parul negru.

Si eu am vrut sa-mi fac suvite blonde blonde.

Sa-ti zic ce am facut eu:

m-am dus la un magazin si mi-am luat o vopsea de la LONCOLOR "blond cenusiu inchis" (cam asa:http://farm4.static.flickr.com/3095/3170664054_3195bcb8db.jpg)

M-am hotarat si am cumparato si acasa mi-am facut singura cateva suvite iar restul vopselei i-am dat mamei (ea are parul alb si nu iese deloc bine, parca nici nu te-ai vopsit)

Sa nu te bata gandu' si sa faci prostia de a te decolora ca faci cea mai mare greseala.

Cauta si tu vopseaua asta si fate cu ea.

Recunosc ca nu a esti culoarea de acolo, a iesit mult mai super.

Ti-o recomand. :*

| adee97 a răspuns:

Buna.
Da, intr-adevar decolorarea parului ataca foarte mult firul de par, dar avand in vedere ca esti bruneta, un blond caramel nu sunt prea sigura ca ar iesi dupa asteptarile tale. Nu vreau sa o "lalai" prea mult pe aici, dar am o prietena care a fost bruneta apoi s-a vopsit blonda : prima oara a folosit doar vopsea, dar nu ii iesise culoarea prea bine (se vedeau firele brunete la radacita, dar culoarea parului era asa "spalacita"); si a mai incercat odata, decolorandu-se. A doua oara i-a iesit culoarea destul de bine, nu era aceeasi nuanta de blonda dorita, dar era pe aproape. Deci eu spun ca ar trebui sa te decolorezi daca vrei sa iti iasa o culoare frumoasa. In plus parul oricum este afectat de : placa, ondulator, modelator etc., razele ultraviolete, deteriorandu-se foarte tare daca nu este ingrijit si spalat la timp.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Pa pa.

| lyza_5707 a răspuns:

Du-te la un salon,ca fara decolorare nu se poate, dar acolo macar se ocupa un profesionisthappydaca nu faci din decolorare un obicei nu e asa nociv pentru par, mai ales in cazul unor suvitehappy

| ArtisticWorld a răspuns:

Eu as opta pentru decolorare, nu prea gasesti sa faci suvite permanente.

| kitty_7228 a răspuns:

Nu e neaparat bine sa tevopsesti doar daca ai fire albe dardaca vrei neaparat ia-ti de la schwartzkopf spuma si spalate cu shauma fructe de padure pentru par vopsit asta a folosit mama acu un am si are aceeasi culoare si un prezent. Sper ca ti-a fost de folos sfatul meuwinking