| anonim_4396 a întrebat:

Sunt noua pe aici si am o intrebare: m-am dat cu gaz si ustoroi pentru cresterea parului, de ce ma ustura pielea capului?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru ca n-ai diluat cu apa.
Iar acum asteapta, e pe cale sa se mareasca... prostia! tongue

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca te-ai dat prea mult si ai stat si foarte mult cu solutia in cap!
Fa o infuzie de urzica/musetel si spala scalpul...
O zi bunahappy

| AFR81 a răspuns:

Daca apelezi la leacuri idioate auzite de la babe e foarte probabil sa suferi efecte adverse.

| K0sti a răspuns:

Pentru ca te-ai dat cu gaz si usturoi... Stupid question!

| ALGator a răspuns (pentru K0sti):

Totusi, e de apreciat inteligenta cu care s-a aplicat procedura. Nu s-a facut uz de foc deschis cum ar fi brichete, luminari. Nu e de vina cea care intreaba ci cei care "sfatuiesc". In constructii in România este Dorel care e specialist. In medicina...

| K0sti a răspuns (pentru ALGator):

happy Mda! Totusi gazul e o practica straveche, un foarte bun remediu pentru paduchi! Insa ustura...asta e!

| ALGator a răspuns (pentru K0sti):

O practică străveche o fi el, dar ma îndoiesc ca e si recomandabil
Există multe practici străvechi care ori erau frecție la piciorul de lemn ori erau periculoase.
Lumea nu avea habar de chimie și medicină si se trata cu ce-i trecea prun minte.
Cind Marie Curie s-a apucat să cerceteze razele X nu avea harbar ca sunt dăunătoare. După aceea a făcut un cancer din cauza radiațiilor.
Lumea face caz mare de E-urile din alimente dar in schimb dă cu tot felul de chimicsle pe piele.
Acum câțiva ani, o mamă și-a îmbăiat copilașul de cateva luni in detergent de rufe. Care-i problema, s-o fi întrebat ea? Nu a fost nicio problemă, doar ca a murit. Nu ea...
Dar eu impiedic pe nimeni.
PS. Pentru păduchi există șampon cu insecticid testat medical.

| K0sti a răspuns (pentru ALGator):

Ai si tu dreptatea ta, insa gazul chiar face bine, daca e gaz adevarat, nu cine stie ce amestecatura!
http://www.divahair.ro/......ca_mai_des
Probabil unul din articolele pe care l-a "executat" Mirabeluta! :)

| OoBunnyoO a răspuns:

Gazul si usuroiul sunt iritante si tocmai din cauza iritatiei respective ar trebui sa stimuleze cresterea parului.

Ambele sunt iritante. Prin urmare, daca le combini pe amandoua si le pui in cap, te va ustura. Nu mai face chestia asta pe viitor. De gaz, nu stiu cat ajuta in cresterea parului, de usturoi stiam ca ajuta si recent am vazut si niste studii in care confirmau mitul. Deci pe viitor, foloseste numai una dintre cele doua substante.

De asemenea, nu sta mai mult de jumatate de ora cu ele pe par.

Fa-ti o masca din ulei de cocos, aplic-o la radacina parului si las-o peste noapte. Clateste-ti parul a doua zi cu ceai de musetel. Ar trebui sa reduca iritatia scalpului.

| Gonrax a răspuns:

Tu vrei să zici că te-ai dat cu gaz?
În cap?

| ALGator a răspuns:

Pentru ca nu se dă cu chimicale pe piele după mintea fiecăruia. Îți iriti pielea, te otrăvești.
Întreabă pe cine te-a "învățat".

| ALGator a răspuns:

O sa se linisteasca usturimea. Daca nu dispare in 2-3 zile treci pe la doctor.

| kiri11 a răspuns:

Este din cauza gazului. In nici un caz gazul nu te ajuta la crestere. Citeste informatii despre produse naturale, bine ca n-ai folosit si o bricheta. happy. Citeste despre produsele gamei Vivense senso duo, eu le folosesc si sunt multumita, ba chiar foarte happy.

| narcisdani95 a răspuns:

Cat timp ai stat cu gazul in cap? Si pe mine ma dadea bunica-mea cu gaz in cap dar se da pe par si se sta aproximativ 20 de minute altfel risti sa-ti arzi parul si pielea capului.ia-ti ceva pentru regenerarea pieli capului s-ar putea sa ai nevoie! Si inainte sa folosesti astfel de leacuri babesti intreaba un adult sau consulta internetul.