| Adeniy a întrebat:

Buna T.PU. As avea o intrebare. Ce parere aveti despre acizii AHA sau BHA pentru ten. Stiu ca este acid lactic, glicolic...mai multe. Cine a folosit, cum se aplica? Vreau cat mai multe detalii. Am urme, pete rosi, lasate de acnee si vreau sa le inlatur.

Răspuns Câştigător
| crazypretty a răspuns:

Buna eu am folosit AHA acid glicolic.Acidul glicolic este singurul aha care realizeaza exfolierea tenului restul nu prea au treaba cu asta.Eu am folosit glyco-a de la isispharma care insa se gaseste mai greu deoarece firma asta nu mai importa in tara noastra. Creme cu acid glycolic mai gasesti de la avene ducry si vichy dar sunt mai scumpe ca asta si au concentratii mai mici de acid.Mie petele mi-au trecut cam dupa o luna.Am folosit si o crema cu acid salicilic(BHA) pentru pete nu a avut nici un efect insa cat am folosit aceasta crema nu miau mai iesit cosuri si nici puncte negre crema se numea crema antiimperfectiuni elmiplant cu acid salicilic si lemongrass pret 16 lei iar glyco a 39 lei.Macar pe parcursul tratamentului cu acid glicolic este important sa folosesti creme cu protectie solara de peste 30spf.Inca un sfat chit ca nu iti plac petele mai asteapta pana in octombrie deoarece vara soarele este puternic si sa nu iti arzi tenul.Eu ca si crema de protectie solara am aslavital crema ultraprotectoare spf 50 la 35 ron.Crema cu acid glicolic are instructiuni clare de folosire pe cutie si de obicei se foloseste doar seara si dimineata protectia solara. Sper ca am reusit sa te lamuresc cat de cat. pentru mai multe detalii intra pe blogul pasagera la sectiunea acnee eu de acolo stiu ce si cum sa folosesc