| anonim_2270 a întrebat:

te rog eu da-mi un raspuns urgent dau funda.love struck sa incep: trec in clasa a opta acum si am hotarat ca de la anul adica cand incep clasa a 9-a sa ma mut la tata in londra la scoala(tata e despartit de mama.si asa mai departehee hee). dar am o problema nu stiu engleza si nu stiu cum sa procedez (normal ma ajuta mama mea vitregahee hee si tata care stiu ei ff bine eng.)asa. s va spon nelamurilile mele: in ce clasa o trec acolo? cand termin toata scoala? si cand dau examenele de acolo care s dau? cum pot sa intru acolo la facultate? ce trebuie s stiu la examenul acela d intrat l facultate in londra? si cat dureaza facultatea? aa si eu daca acum in prezent p 26 noiembrie implinesk 14 ani la kty ani termin toata scoala cu facultatea? shii app daca nu intru l facultate am inteles ca fac scoala profesionala (cica college) sa aleg eu ce vreau. s ma profesionez p o meseria? si p ce meserie pot sa intru acolo cu scoala profesionala? mss mult dau funda. :*:*:*:*

2 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Nu e chiar asa simplu pe cum ti se pare, sa n-ai impresia ca englezii te vor accepta usor, e normal sa fie putin sceptici in ceea ce priveste strainii, poti intampina probleme in ceea ce priveste adaptarea la noul mediu, dar daca parintii iti sunt alaturi, vei trece si peste aceste impedimente. E necesar sa cunosti engleza macar la un nivel mediu, asa ti-o vei putea perfectiona acolo, avand in vedere ca o limba se invata cel mai bine la ea acasa.
Scolile sunt foarte costisitoare in Anglia ( inclusiv facultatile!), din cate stiu eu nu se acorda burse pentru straini, deci parintii tai vor trebui sa se ocupe si de aceste cheltuieli, care nu sunt de ici, de colo.
Daca pleci la anul, normal vei trece tot in clasa a IX-a, si, la fel ca aici, vei face tot 12 clase cam cu acelasi program, materiile si gradul de dificultate al acestora fiind mult sub ceea ce se face aici. Dar, partea buna este ca acolo vei avea parte de mai multa practica, si mai putina teorie, care de multe ori se dovedeste nefolositoare.
Ca sa fii admisa la facultate, vei da un examen care se pliaza pe cerintele facultatii ( de ex, daca dai la medicina, vei da un examen din biologie, chimie, fizica sau ce se cere la medicina, etc), pentru ca in Anglia admiterile sunt strict pe baza de competitie!
Insa, ai nevoie si de o certificare a faptului ca stii engleza, iar pentru asta ar fi ok sa ai un certificat Cambridge CPE sau CAE unde sa obtii minim C, ori IELTS unde e nevoie de cel putin nota 6.
Pt mai multe detalii privind acest aspect educational, informeaza-te pe:
http://www.britishcouncil.org/......duate.htm, asa te lamuresti de la bun inceput si vezi cum sta treaba.
Daca nu intrii la facultate, poti face un fel de profesionala, ca si barman, bucatar, chelner, genul acesta de meserii "servire", insa nu cunosc multe din domeniul asta.
Viziteaza cu incredere site-ul celor de la British Council, www.britishcouncil.org/ro, sunt informatii mult mai complexe si mai amanuntite acolo.
Succes si iti doresc sa faci alegerea potrivita tie!
Pa-pa!

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Te sarut pe obraji, da in schimba da-i funda!
Pai o sa treci in clasa in care treceai in Romania.
Scoala o termini tot in a 12-a.
Pai dai la facultatea la care doresti sa mergi, ei o sa-ti dea subiectele. Depinde de fiecare. Daca mergi la medicina dai din medicina s. a. m. d.
Facultatea(depinde) cam 3 ani dureaza minim.
La maxim 26 ani termini facultatea si pe la 40 ai si masterat si doctorat daca nu mai rapid.
Acolo poti sa mergi la chelnerita sau bucatar. Dupa ce termini(te instruiesc mult mai bine ca in Romania) poti sa-ti deschizi un restaurant, o patiserie in londra.(astai doar un ex cu bucatar).