| voicuadelina a întrebat:

Aceasta intrebare este pentru fete. Cum fac sau ce produse trebuie sa folosesc pentru a avea un ten fara cosuri? Daca se poate si niste retete "babesti" sa spunem asa.

Funda!

Si daca se poate vreau niste coafuri simple. happyhappy

9 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

1. Pasta de dinti
Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet
Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere
Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi
Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fulgi de ovaz
Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.
Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

Surse: http://www.mayra.ro/......-urgenta/; http://www.mayra.ro/......rgenta/2/; http://www.mayra.ro/......rgenta/3/; http://www.mayra.ro/......rgenta/4/; http://www.mayra.ro/......urgenta/5/

| NevastuicAaA a răspuns:

De ce intrebare pentru fete? Baieti nu pot avea cosuri pe fata?
Date cu mibazon pe fata(gasesti de cumparat la farmacia veterinara, costa in jur de 7 lei, atat am dat eu), chiar daca este pentru animale, este foarte bun.Intra mai greu in piele, e greu pentru ca se lipeste parul de el si ramane "gras", trebuie sa iti prinzi parul. Eu de obicei il las peste noapte.Se pot observa rezultate dupa doar o saptamana.
Si spalate mai des pe fata cu sapun, se vad rezultate.

| Fiorella18 a răspuns:

Acneea poate fi cauzata de mai multi factori, cum ar fi perioada pubertatii, alimentatia nesanatoasa, dezechilibre hormonale, igiena necorespunzatoare, ingrijire necorespunzatoare tipului de ten. In functie de aceste cauze se poate stabili si tratamentul. Cateva sfaturi folositoare ar fi sa folosesti produse cosmetice adecvate tenului tau, sa nu pui niciodata mainile pe fata fara sa te speli inainte, sa te demachiezi intotdeauna la sfarsitul zilei (daca te machiezi), sa te speli pe fata dimineata si seara, sa mananci mai multe fructe si legume si mai putine grasimi(in cazul in care mananci multe grasimi), sa eviti grasimea animala pe cat posibil!
Alte tratamente ar fi mastile cosmetice speciale pentru acnee (dar ai grija sa nu fie prea puternice, sa nu iti usuce tenul si foloseste intotdeauna crema hidratanta dupa masca), poti folosi chiar si argila, local (e ff buna, vindeca si usuca cosurile)..altceva..fa miscare de cate ori ai ocazia si sa ai in general un stil de viata sanatos! Nu exista un remediu minune care sa functioneze de unul singur dar daca ai grija la toate acestea vei vedea rezultate!

| NoobOrPro a răspuns:

Am auzit ca drojdia de bere face foarte bine la cosuri dar si riduri.

| LarisaNicoleta06 a răspuns:

Buna.am auzit de la cineva ca pentru cosuri poti sa amesteci intr-un bol miere cu lapte ..nu am incercat dar. poti sa incerci Funda?big grin

| Kosner a răspuns:

Alege albusul de ou fara galbenus, bate-l bine pana se face spume si aplica-l pe fata. Stiu ca nu prea iti surade ideea cu "albus de ou crud pe fata" dar in cateva saptamani vei avea un ten curat si sanatos pentru ca oul contine vitamine si aplicat pe fata, aceasta le primeste. Daca te hotarasti tine masca pe fata timp de 15 minute. Vei simti cum ti se strange, asta inseamna ca functioneazawinking
Mai poti incerca si o masca de morcovi care, la fel, iti curata tenul si il hraneste :
Fierbe morcovii si paseaza-i apoi aplica masca pe fata timp de 30 minute.

| NaturalClean a răspuns:

Uleiul de neem este extraordinar impotriva cosurilor. Se foloseste de obicei in combinatie cu uleiuri esentiale, pentru ca nu miroase deosebit. Iti putem face la comanda un ser tratament pentru ten pe baza de ulei de neem.