| Rebecaa14 a întrebat:

Am auzit ca se pot face suvite cu hartie creponata, am aflat mai demult si voiam sa va intreb prin ce metoda si daca este bine pentru par, adica daca nu arde parul.
Multumesc anticipat, dau funda happy!

2 răspunsuri:
| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna.
Pai foarte simplu. Ai nevoie de o culoare inchisa de hartei creponata. Apoi:
1.Ia suvita pe care doresti sa o vopsesti.
2.Ia niste manusi de plastic deoarece culoare iese cam greu de pe maini.
3.Ia-ti o buc. lunga de folie de aluminiu.
4.Inveleste-ti suvita in hartie.
5. Puni-o pe folia de aluminiu.
6.Umezesti-o.(cu tot cu hartie)
7.Impatur-o in folia de aluminiu.
8.Las-o cateva minute in folie
(In functie de culoare pe care o ai)
9.Da deasupra chiuvetei folia si hartia jos.Sterge suvita cu o carpa.
10. Usuc-o cu feonul.

Nu iti arde parul, stai linistitahappy
Sper ca te-am ajutat!

| Birlik65 a răspuns:

Cu hartie creponata? ciudat..ma rog..eu suvite fac pur si simplu cu periuta de dinti.iau decolorant sau vopsea depinde cu ce vreau sa ma fac si o imbib bine cu vopsea si apoi din crestet pana jos la baza parului o tin in linie pana jos..si asa mai departe si la alte suvite, unde se termina vopseaua mai iau vopsea cu periuta si continui cu ea pana jos daca am parul mai lung...Bafta!