| Ioanamaaria13 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.
Am 1.71 si 65 de kg. Am avut peste 80 si am slabit si inca slabesc pana la 55kg cam asa.Nu am celulita pe corp decat pe fund si pe partea din spate a picioarelor.
Cum sa scap de ea? Nu merg la sala dar fac cateva exercitii acasa si am slabit pana la 65 fara sport.
Astept sfaturi si sugestii; vreau sa scap repede de ea in cateva luni, va rog ajutati-ma si daca stiti din experienta voastra e si mai bine.

Dau funda :* multumesc

2 răspunsuri:
| Zorn a răspuns:

Nu poti scapa in totalitate de celulita, ci doar sa o faci cat mai putin vizibila posibil. Asta inseamna sport (in special squats si ridicari de genunchi la piept) si un regim sanatos (putini carbohidrati). Si masajul ajuta in aceasta situatie. Exista un masaj special care se face in cazul celulitei. De mentionat ca aparitia celulitei poate fi determinata si de factorul genetic, daca mama ta are, e probabil sa ai si tu. Exista si tratamente anticelulitice speciale, facute in clinici. Poti opta pentru asta daca chiar vrei, nu inainte de a te informa bine in ce consta.
Am uitat sa mentionez ca sedentarismul poate cauza celulita pentru ca sangele nu mai circula ca lumea in zona feselor si a coapselor, fiindca le presezi stand mereu pe ele.

| Ioanamaaria13 explică:

Am uitat sa precizez ca am nevoie de niste metode pe care le pot face acasa