| Maea a întrebat:

Bună TPU, am nevoie de ajutor.Sunt clasa a 7-a si am parul oribil.Este lung pana la fund si l-am tuns aproape pana la solduri pe 3 aprilie.Mi-a crescut foarte mult.Adica e ceva.Ideea este ca m-am cam saturat de el, fiind lung il ingrijesc foarte greu.Nu am parul obisnuit.Il am cret.Nu foarte cret, insa asa in valuri.Iar dupa ce il spal si usuc si il perii, atunci vine groaza.Imi sta ca un palmier.Chiar mult mai rau.Am incercat cu un șampon cu keratina, insa acest sampon mi-a creat matreata.M-am dat cu placa, insa aceasta nu a rezolvat nimic. Mai mult mi l-a ars.Acum stau cu frica ca daca il tund pana la umeri sau pana peste umeri cu 3-4 centimetri o sa stea mult mai urat decat sta acum.Tin sa spun ca toata viata am stat cu parul in coada, pana mi-am luat placa anul trecut si mi-am mai dat cand ieseam in parc sau la o ocazie speciala. Vreau, va rog frumos, o recomandare de la voi.Nu doresc sa fac tratamente deoarece costa bani si mi se pare o pierdere de timp.Asadar,astept mesaje de la voi. Mie sincer nu imi place parul meu.Mi-am dorit mereu sa fie drept, insa de la un timp mi l-am dorit natural dar incat sa nu mi se vada fata si sa seman cu un caine blanos netuns de 2 ani.Va multumesc.O zi frumoasa sa aveti!

Răspuns Apreciat de Editori
| Sunshine123 a răspuns:

Ai putea merge la un salon pentru taparea parului, i-ar mai reduce voluminozitatea. Si eu am parul ondulat iar daca imi pun peria in cap ma trezesc cu ditamai tufa cu volum, mai ales ca am si firul gros de par si nu il pot imblanzi cu orice. Incearca sa il dai zilnic cu putin ulei ca sa il inmoi si sa il hidratezi, o sa isi imbunatateasca textura. Iti recomand uleiul de la Londa cu argan. Ai putea sa il impletesti mai mult sau sa iti achizitionezi un piepten cu dintii mari care sa nu iti dea acelasi volum la par ca o perie obisnuita. Eu asa am si se vede diferenta. Daca nu vrei sa il aranjezi folosind placa iti recomand sa ti-l ondulezi folosind hartie alba sau sa il pui pe bentita si sa dormi cu el asa. Gasesti mai multe video-uri pe yt. Eu zic sa il tunzi pentru ca parul lung iti mananca mult din calciul din corp, e greu de intretinut si e si greu de aranjat. Avand parul pana la umeri il poti aranaja mult mai usor.

2 răspunsuri:
| Nătărău a răspuns:

Din inimă îți recomand să îți faci dreadlocks. E cea mai naturală soluție, în general ȘI după felul cum îți descrii părul.

| Geaninapink99 a răspuns:

Tunde te scurt si du te la un salon si le spune problema. Poate au ei cv care te poate ajuta. Altfel....nu stiu.