| Shiubi a întrebat:

am o dilema... acum cateva zile mi-am cumparat ceara depilatoare pe baza de ceara naturala de albine. pe intructiuni scrie sa o topesc in apa fierbinte si sa o aplic pe zone cu par. dar nimic mai mult. cat de tare e nevoie sa incalzesc ceara?(mie foarte frica sa nu ma frig) dupa aceea cum o desprind de pe picioare? se face ea ca o banda sau trebuie sa o mai folosesc cu ceva in completare?

Răspuns Câştigător
| Lacoste a răspuns:

Buna.pai ceara o incalzesti pana devine lichida,pui apa in ceva, cutia cu ceara o pui in apa si o lasi pana apa incepe sa fiarba, apoi astupi oala si lasi 2 minute,astfel ceara se va topi mai repede. dupa ce ceara s-a topit, o iei de pe foc, o lasi putin sa se raceasca (1-2 min) si o intinzi pe piele cu o spatula sau ceva de lemn, eu folosesc o lingura de lemn uzata, cu grija sa nu te frigi.lasi ceara sa se usuce si tragi in sensul invers cresterii firului de par.

1 răspuns: