| pwp a întrebat:

Buna TPU happy
Am o dilema..tot aud ca inainte de aplicarea fondului de ten se aplica o crema, insa parerile sunt impartite:unii zic ca e crema hidratanta, altii ca trebuie baza de machiaj.
Voi ce folositi?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cremă de față, bază de machiaj și fond de ten!
Pa, pa.

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu folosesc crema. Oricum, depinde de ten.

| pwp explică (pentru OoBunnyoO):

Ce fel de crema?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru pwp):

Am folosit diverse, momentan o folosesc pe cea de la l'oreal triple active, crema hidratanta de zi.

| SaschaM a răspuns:

Hai sa-ti zic eu cum sta treaba. Rolul amandurora este sa pregateasca tenul pentru machiaj. Baza de machiaj este mai mult folosita de make-up artisti pentru ca face acelasi lucru ca si crema(hidrateaza) in mai putin timp. Pe langa asta, baza de machiaj, fiind destinata mai mult profesionistilor, contine si anumite ingrediente care "leaga" mai bine fondul de ten de piele astfel incat sa reziste mai mult. Ca sa se aplice frumos fondul de ten, crema sau baza trebuie sa intre in piele. Iti recomand crema hidratanta daca ai mai mult timp la dispozitie (dupa ce o pui, trebuie sa astepti vreo 15-20 de minute inainte de a pune fondul de ten) si baza de machiaj daca te grabesti (o pui pe fata, masezi putin si peste 2-3 minute poti aplica fondul de ten). Eu de obicei folosesc crema hidratanta si tamponez excesul inainte de a pune fondul de ten.

| daniellle a răspuns:

Depinde de tenul fiecăruia.
Eu personal folosesc o cremă hidratantă înainte de a aplica fondul de ten.

| Siksaksok a răspuns:

De la fondul de ten ies cosuri stiu o gramada de fete care se dau cu fond de ten si au o multime de cosuri si nu stiu de unde sunt si care nu se mai dau cu fond de ten incep sa le treaca si cosurile. Fii frumoasa in felul tau nu cum vor altii. Fii naturala.

| pwp explică (pentru Siksaksok):

Nu e vorba de asta laughing
Am un ten curat, fara cosuri, dar ma dau cu fond de ten pentru a imi proteja tenul de factorii externi happy

| xAliya a răspuns:

Aici depinde de exemplu daca ai tenul gras sau mixt sau esti nevoita sa porti machiajul mai multe ore e de preferat sa folosesti o baza(un primer) pentru a rezista machiajul cat mai mult(mai ales vara de la caldura fondul de ten "se duce"). Daca insa pe tenul tau fondul de ten rezista intervalul dorit nu trebuie neaparat sa folosesti o baza, in multe cazuri o pudra matifianta sau translucida fiind de ajuns.Crema hidratanta e mai de preferat sa fie folosita inaintea fondului de ten mai ales iarna multe fonduri de ten datorita ingredientelor si mai ales in cazul unui ten uscat, nu fac decat sa usuce suplimentar tenul fiind necesara o crema hidratanta, in cazul tenului gras crema de cele mai multe ori doar ingrasa tenul mai ales daca nu este una usoara si care se absoarbe rapid.Alegerea tine de fiecare in parte in functie de nevoi.