| MadalinaaIoana a întrebat:

am o intrebare.E normal ca la 13 ani,la un 1, 60 sa am 51 de kg? Mie mi se pare cam mult. Am soldurile cam mari, pot face ceva sa mi se faca mai mici?

Răspuns Câştigător
| Maria123 a răspuns:

Buna, 51 de kg nu sunt deloc multe la inaltimea ta, deci poti sa stai linistita in privinta greutatii. Tu nu trebuie sa cauti sa slabesti in kg, ci sa faci sport ca sa iti tonifici corpul. Iti recomand sa dansezi sau sa alergi 30 min pe zi.

Plus exercitiile astea o data pe zi: http://www.youtube.com/watch?v=LhPGXkSqoJA
Foarte bune pentru solduri si talie.

2 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Teoretic esti la o greutate foarte buna practic lucrurile pot sa nu stea asa. Sunt fete care la 1.60 si 55 de kg arata super slabe si fete care la 1.60 si 45 de kg pot sa para grase. Depinde mult de fizionomia ta, daca tie ti se pare ca trebuie sa slabesti nimeni nu te opreste. Dat fiind ca ai doar 13 ani este normal ca soldurile sa se largeasca deoarece uterul se dezvolta foarte mult in aceasta perioada. Insa daca vrei sa le mai micsorezi poti evita sa mananci dulciuri deoarece glucidele se duc la pancreas si glucidele care nu 'apuca' sa se amestece cu insulina raman si se depoziteaza in zona soldurilor.

| SmilingMonkey a răspuns:

Hello happy
Draga, nu i-ti fa griji.Este normal fiindca esti in perioada de pubertate si te dezvolti.Corpul tau nu a ajuns inca la forma sa finala.El inca o sa se mai schimbe.
Si de ce vreai sa le faci mai mici? Nu ai pentru ce deoarece peste 1 an o sa doresti sa ai solduri.In plus o sa vezi ca baietilor le plac fetele care au forme.
Principalul este sa te simti bine in corpul tau. Daca doresti neaparat sa ai soldurile mai subtiri iti propun sa alergi in fiecare zi cite 15 minute.Astfel grasimea se va transforma in muschi, si soldurile tale vor arata mai frumos.
Nu i-ti recomandez regimurile pentru ca nu sunt deloc adaptate pentru o fata de anii tai.

PS:I-mi cer scuze daca am facut greseli.