| MymyMihaela a întrebat:

Bună, TPU!
Am o pereche de adidaşi care s-au uzat în partea de jos, mai exact talpa (cea vizibilă, bineînţeles) şi aş vrea să o vopsesc pentru a-i putea purta din nou.
Pot folosi vopsea pentru piele? Dacă da, ce vopsea mi-aţi recomanda? Dacă nu, ce altceva pot încerca?
Mulţumesc anticipat! (dau fundiţă)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti vopsesti talpa, vopseaua se va uza dupa nici un kilometru de mers pe jos si vei arata ca dracul potcovit.

Talpa o poti spala, cu apa calda si detergent.

| MymyMihaela explică (pentru Bula):

Este uzată, nu murdară. S a luat stratul de vopsea.

| Bula a răspuns (pentru MymyMihaela):

Daca-mi spui ce material este, iti pot indica tipul de vopsea.

| MymyMihaela explică (pentru Bula):

Talpa este din air poliuretan.

| Bula a răspuns (pentru MymyMihaela):

Ma mira un pic.
Poliuretanul se vopseste in masa, inainte de injectare, tocmai sa nu se duca vopseaua.
Totusi poti incerca cu vopsea pentru masini (tip "duco", pe un loc ne-vizibil (chiar pe talpa, la calcaie). Solventul din vopsea ar trebui sa dizolve un pic poliuretanul si vopseaua sa se inbibe un pic si in material.

| MymyMihaela explică (pentru Bula):

Voi încerca, mulţumesc!