| teiubesc_5807 a întrebat:

Buna,TPU! Am o problema.Am fost la strand si m-am ars foarte rau.De aseara nu mai pot.Sunt rosie ca un rac si nici nu ma pot ridica din pat de durere,nu pot sa dorm.Mi-am dat cu otet,iaurt, crema de galbenele si nu mai pot.Sunt tot asa si plang incontinuu,ca nu mai rezist. Oare in cat timp imi trece? Si cu ce m-as mai putea da? Cel mai rau ma doare/ustura in zona poplitee(din spatele genunchiului), fundul si nu foarte rau burta.Nici nu pot sa merg.Helpp me!

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

: ) Ia o aspirină. Fă o baie, chiar dacă te ustură. Așa ai să te mai răcorești.

Sunt bune și iaurturile și oțetul, dar mai bine e să ai grijă și să nu mai pățești de astea. Ai stat la soare în exces. Și soarele cu apa - ți-au făcut ce ți-au făcut.

Apoi, stai învelită într-un așternut subțire-subțire, ca să nu te usture pielea și mai tare. Sau pur și simplu nu te înveli cu nimic. Dacă stai în casă, îmbracă-te mai sumar, ca să n-ai probleme. Nu uita de aspirină.

De la aspirine, își mai dă drumul. Altceva, n-aș ști ce să îți recomand. Eventual așteaptă să îți treacă și a doua oară nu mai exagera. Nu sunt plăcute arsurile deloc. Poți să ai probleme mai mari și poți să ai și niște dureri nasoale de cap sau febră și frisoane. Ai grijă : )

2 răspunsuri:
| Juiana a răspuns:

Da-te cu ulei de catina, sa-mi spui daca a mers. Daca te-ai dat cu iaurt si otet nu mai stiu, insanatosire rapida!

| raluca155 a răspuns:

Cumpara Oximed, este foarte bun, mai ales pentru arsuri termice si chimice. M-am ars si eu anul trecut foarte rau, si m-am dat cu el.Este foarte bun. Este ca un spray, il poti cauta si pe internet.