| SorinSelaru a întrebat:

Azi eu cu un amic am fost mușcați de un câine domestic.
Amândoi de picior.
Asta a fost la ora 8.
În juma de ora ne-am dat cu cremă de gălbenele dar nu am apucat să spălăm rănile.
La mine nu a curs sânge dar se văd 3,, găurici,, roșii, deasupra genunchiului iar acum e roșie zona și puţin umflată.
Ma usturat puțin cam pâna la 10 jumate dar nu mai mă ustură.
Să fiu îngrijorat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"acum e roșie zona și puţin umflată"

eu aș fi îngrijorat - asta e semn de infecție. Du-te la medic.

| anonimg a răspuns:

Se recomandă mergerea la urgențe pentru vaccinul antitetanos. Chiar și dacă animalul este de curte și nu maidanez.

| Iunix a răspuns:

Nu ți-a curs sânge? Ce muscătură a fost aia? Era ştirb câinele? De vreme ce întrebi aici e clar că nu vrei să te duci la medic din " x " motive. Crema de gălbenele... o mare greşeală, nu ajută cu absolut nimic.
Era mult mai bine dacă te spălai imediat cu apă şi săpun şi dacă apăsai puțin pe rană ca să curgă sânge. După aceea foloseai un dezinfectant pentru răni de la farmacie ( sau chiar şi spirt ) şi te bandajai. Aşa se face în mod normal la orice rană... pf bine că te-ai dat repede cu cremă de gălbenele -_-.
Uite două sfaturi :
- unul care o să-ți convină : din ce ai descris tu nu e aşa grav, aşteaptă să treacă de la sine.

-sfatul care nu o să-ți convină :
Du-te la medic.

| francut a răspuns:

Crema de galbenele, unsoare de roti de caruta, si mai ce?!
La muscatura de caine, te duci urgent la medic!

| Cannibal a răspuns:

Ar trebui să îți cumperi o apa oxigenată de la farmacie și să îți dai peste locul unde ai fost mușcat și sa pansezi rana probabil o să te usture puțin dar nu mori.