| YukiChan a întrebat:

Am o problema destul de grava cu parul meu. E foarte des, si cu mult volum, iar mie nu mi-a convenit ca imi sta umflat, asa ca am hotarat sa imi iau o placa. Mare prostie am facut, caci deja vad cum mi se despica firele, si e un sentiment tare neplacut. In prezent, folosesc placa odata pe saptamana, pentru ca tot trebuie sa fac ceva cu el sa nu imi stea umflat. Ati avea ceva sugestii ce sa fac cu parul dupa ce il spal, astfel incat sa nu mai fiu nevoita sa folosesc placa? De asemenea, as fi interesata sa aflu ce produse as putea folosi de acum.[mentionez ca parul meu nu e in totalitate distrus] happy Multumesc pentru timpul acordat si Funda pentru cel mai bun raspuns! big grin

Răspuns Câştigător
| aanny a răspuns:

Buna
sa stii ca exact aceeasi probema am si eu doar ca mie imi sta drept(asa imi spun prietenii )insa mie nu mi se pare.nu ti-l face cu placa doar ti-l strici sunt fete care au foarte putin par in cap si de aia si-l fileaza si fac cu placa ca n-au incotro.noi doua avem par de reclame la sampon indiferent ca e drept sau nu e mai natural decat al fetelor acelora ce prezinta sampoanele (pun pariu ca sunt peruci) ca sa ti-l faci drept ti-as recomanda dupa spalare sa treci piaptanu prin el asa drept pana da semne de uscare
apoi il lasi desfacut pana se usuca si tot asawinking
bafta cu parul :*

| Ihave100lei a răspuns (pentru aanny):

Si eu am acelasi par si nu stiu ce sa fac cu el happy

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
evenso
| evenso a răspuns:

Buna.
Ar fi pacat sa distrugi parul tau incercand sa faci ceva nerecomandat de un stylist / o coafeza.
Iti sugerez sa te duci la coafor sa iti vada parul tau si sa-ti propuna ce este de facut.

| MetalHead04 a răspuns:

Poti sa-l faci la placa mai, doar ia-ti protectie pentru placa si o masca hidratanta cat sa nu-ti mai usuce parul.

| hanzelik a răspuns:

Du-te la un salon bun si spune-i sa iti ia din volum, o sa ti-l fileze si ar trebui sa iti tai putin si din lungime pentru ca de la placa sa distrus apoi renunta la placa, foloseste un singur sampon, nu le schimba iar inainte de a te spala pe cap date cu ulei de masline, poti sa te duci la salon pentru filat atunci cand vezi ca parul o ia razna si se ingroasa din nou. funda?

| JoanJett a răspuns:

Incearca ca atunci cand te usuci cu uscatorul sa il piepteni sa stea cat mai drept, sa ai o perie dinaia speciala sau una care sa iti faca parul sa stea drept si faci asta in timp ce te usuci. Daca nici asa nu ii mai ''scade'' din volum du-te la un stilist.

| Byebye14 a răspuns:

Exact aceeasi problema o am si eu.
Are mult volum si e ondulat.
Si eu am cam bagat placa in el in ultima vreme, si stiu ca rau fac, dar prea sta frumos(cu toate ca dupa 4 h cel mult e inapoi ondulat, daca va vine sa credeti.)
Uite ce fac eu pentru a mai scapa din volum:acum ca e vara il las sa se usuce singur si cand e aproape uscat imi pun o sapca/caciula(nu radetibig grin) ca sa ii ma ia din volum...si mergehappycat de cat..il mai prind in coada cand e umed, pana se usuca, si parca nu mai are acelasi volum

| ElenaABC a răspuns:

De ce nu ti-l filezi?

| Biancaseba a răspuns:

Buna,
1) renunat la placa de par!
2) Foloseste sampoane naturiste, renunta la cele care dau volum parului.
3. Pune masca pe par, macar o data pe saptamana, stai cu ea cateva ore, cat de mult poti. Amesteci galbenus de ou, zeama de lamaie, ulei de ricin sau ulei de masline(il hidrateaza), tratament plante etc.
4. Leaga parul cu elastice, imediat dupa baie, ca sa mai "dispara"din volum.
Eu asa faceam, atunci cand aveam parul lung si des... Cat mi ar placea sa isi revina, eu l am ars cu decolorant si cu placa si cu semipermanent.Bine, nu le am facut pe toate o data.
5. Mare atentie! Dupa 20 de ani nu iti mai creste parul asa de repede ca inainte!
6. Hidrateaza te! Bea multa apa!
7. Consuma fructe si legume!
8. Ai incercat cu spuma sau fixativ sa il mai aranjezi?
Sper ca ti am fost de folos!
P.s. Altele isi doresc sa dea cat mai mult volum la par iar tu nu stii ce sa i mai faci ca sa l mai linistesti:-)) Te inteleg!

| madaliyina a răspuns:

1. daca il filezi, in partea de sus va fi mai voluminos [experienta proprie]
2. cel mai bine ar fi sa tunzi parul ars, dar daca nu vrei poti incerca samponul si balsamul de la Klorane. Se gasesc in farmacii dar amandoua ar costa cca. 40 lei.
Sper ca te-am ajutat! :*