| Zazy a întrebat:

Am părul ondulat - creţ. Nici eu nu-mi dau seama, căci sunt unele zilele când este creţ, altele când este ondulat. Dar mai mult e creţ laughing. Mă rog, fetele sper să mă înţeleagă. Aşa... şi eu vreau părul drept, îmi stă mult mai bine aşa. Ei bine, am achiziţionat în noiembrie 2014, o placă :Remington Ceramic Straight 230. Pare bună? Nu îmi îndreaptă părul bine, adică. aşte fete când îşi întind părul, îl au lins lins, de parcă le a lins o vacă, şi e aşa moale, pff. Şi eu când îl întind, nu e aşa moale, şi nu e foarte lins. E placa de vină? Dar e de la Remington... Sau părul? Dar am văzut fete cu părul mult mai "rău" ca al meu, şi totuşi când şi-l întind, aşa stă, bă frate. la mine, după 3 minute, se face puţin ondulat, de zici că sunt maimuţă. Oh. Sper să mă ajutaţi fetelor!

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Schimba placa sau modul de folosire.Pentru par drept, poti folosi cateva tratamente la salon (cateva sedinte) una e peste 100 lei cred. Probabil e prea scump, iar daca vei ramane la placa ai grija cum o folosesti :
Partile metalice sau din ceramica ale aparatului de intins trebuie sa fie foarte curate.
Inainte de a incepe indreptatul parului, aparatul trebuie sa se incalzeasca bine.
Parul se imparte in suvite, incepand de la ceafa. Ideea este ca suvitele din partea inferioara sa fie intinse primele si apoi celelalte.Mai intai se intind suvite subtiri, pentru a evita riscul de a folosi placa de mai multe ori pe aceeasi suvita. Acest procedeu afecteaza firul de par.Placa trebuie sa alunece usor si incet de-a lungul suvitei de par.
Femeile cu parul cret trebuie sa-si descurce bine suvitele inainte de a trece cu placa peste ele.

| Zazy explică (pentru 愛日本):

Da, mulţumesc pentru acest sfat. Dar nu cred că modul meu de folosire este de vină. Am făcut exact ceea ce ai precizat tu mai sus. Curăţ partea metalică mereu! Înainte de a îndrepta părul, mă dau cu un Spray de la AVON ( de protecţie, desigur), special pentru placă. Îmi întind partea inferioară, apoi cea superioară. Dar după ce termin de îndreptat părul, acesta pare '' electrizat '' şi după câteva minute, se ondulează. Este foarte enervant. Cred că e problema plăcii, chiar dacă e de la Remington. O să încerc să achiziţionez una mai bună. sad

| iStarry a răspuns:

Buna *O*
-Ca sa-ti potolesti parul, piaptana-l atunci cat este ud cu un pieptene cu dinti rari.(asa isi va mai pierde putin din volumul natural si va fi mai usor de aranjat)
-Foloseste un balsam leave-in.Asa parul nu se mai electrizeaza si se va mentine drept mai mult timp.
-Incearca sa ti-l indrepti cu peria si uscatorul de par inainte de placa.
-Atunci cand folosesti placa insista mai mult la varfuri.
-La sfarsit foloseste un ser hidratant.
Sper ca si articolul acesta te ajuta:http://lyla.ro/......a-parului/
-Ai putea sa il lasi sa creasca mai lung.Asa o sa fie mai greu si nu o sa mai para atat de cret.
Si din experienta mea cu placa de intins pot sa-ti spun ca in timp, fiind indreptat, incepe sa ti se mai 'inmoaie' buclele.Eu am o placa de la Braun cred ca de vreo 5 ani si nu m-a dezamagit :))...Eu aveam parul ondulat si la fel ca tine, nici eu nu-l suportam si acum e aproape drept dupa ce ma usuc *cade lacrima*
Bafta! ^.^

| ValBrb a răspuns:

Am parul ca al tau si am o placa Remington Ceramic Slim 220 ( cam la fel cu a ta ). Ma plang de aceeasi problema ca si tine. Am o prietena care are si ea placa ca a mea si nu e multumita nici ea. Incepusem sa cred ca parul meu e vinovat, dar cand imi indreptam parul cu alta placa era bine. Sper ca te-am ajutat!

| Zazy explică (pentru ValBrb):

La un moment dat, am crezut că părul meu e de vină. Căci placa e de la firma Remington, o firmă bună, din câte auzisem eu. Dar văd că îndreaptă prost, nu ştiu cât a costat, căci am primit- o cadou de ziua mea. Şi atunci când ai îndrpetat părul cu o altă placă era lins? Adică e ca şi cum ai ieşi din duş cu părul ud şi drept. Ei bine la mine nu-i aşa. Când îl îndrept, se îndreaptă greu, şi pare ''electrizat''. Dacă mă înţelegi laughing Nu ştiu cum pot explica.