| DedeeXoX a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o intrebare : Am 12 ani jumate si am multe cosuri pe frunte si ma enerveaza ca nu pot scapa de ele.E bine daca folosesc fondul de ten odata pe zi cand merg la scoala?

Răspuns Câştigător
| HimoSsa a răspuns:

Te-as sfatui sa renunti la el, e prea devreme pentru virsta ta!
M-ai bine incerca ceva natural su procurati o crema speciala pentru tipuril de cosuri pe care le posezi pentru a scapa de elehappy

| DedeeXoX explică (pentru HimoSsa):

Eu nu folosesc creme.straight face Dar pentru curatarea tenului folosesc Lara care contine Aloe Vera.Dar imi curat tenul cu asta dar tot nu mi se duc cosurile si o folosesc de vreo 4-5 luni.Si pana la urma tot la fondul de ten ajung straight face

4 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Dupa parerea mea zic sa nu te mai dai cu fond de ten, lasa tenul sa fie curat si liber, aerisit.Foloseste si tu o lotiune pentru cosuri sau o crema. Dar de obicei la pubertate asa este, iti vor disparea pe la 18 19 ani.Iti zic sidin propria experienta si de la altii stiu!

| Farmec a răspuns:

Fondul de ten nu rezolva problema accneei, ci o mascheaza temporar. In primul rand demachierea dimineata si seara, indiferent daca te-ai machiat in ziua respectiva sau nu pentru a trata/scapa de punctele negre de pe fata. De asemenea, recomandam sa folosesti crema sebo- reglatoare din gama Gerovital Plant Stop Acnee:http://farmec.ro/produse/ten/crema-sebo-reglatoare-purificatoare-96.html
Este o cremă de întreţinere zilnică a tenului seboreic şi acneic. Reglează secreţia de sebum, emulsionează lipidele în exces şi are un efect calmant, cicatrizant şi antiseptic datorită uleiului de gălbenele, extractului de Boswellia Serrata şi extractului vegetal antiacneic. Se foloseşte zilnic, dimineaţa şi seara, după curăţarea prealabilă a tenului cu gelul spumant antimicrobian Gerovital Plant Stop Acnee.
Se aplică pe faţă şi se masează uşor până la absorbţia completă

| Draghici_Cristian_1987 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la un dermatolog pentru inceput. Itit poate recomanda anumite fonduri de ten care sa iti lase pielea sa respire. Sa nu solosesti produse de cosmetica vechi sau de proasta calitate (acestea iti pot agrava situatia).