| ๒ü๒ü a întrebat:

Bunahappy!
Am o mare problema cu parul meusad. In primul rand de vreo luna imi tot cade intruna, mai e putin si o sa mi se vada si scalpu cu usurinta.Si in al doilea, intr-o saptaman mi-l spal de vreo 4 ori pentru ca se ingrasa foarte tare,si a doua zi de la spalare,scalpul prinde un miros neplacut.
stiti vreo reteta,masca, sampon care sa fie bun pentru problema mea?sad

Răspuns Câştigător
| xBiiaM a răspuns:

Buna seara.
Ti-as putea recomanda ce am incercat si eu mult timp, un produs care da rezultate : Uleiul de ricin. Parul tau se ingrasa tare din cauza ca ai lipsa de calciu. Incearca sa mananci mai putine alimente sarate si incearca sa eviti delicat dulciurile. In alta ordine de idei, iti cade parul din cauza pubertatii, pentru ca asa e la inceput, dar si pentru ca il speli foarte mult. Inteleg ca iti faci griji pentru parul tau si ca iti doresti sa fie frumos, dar evita spalarile dese si incearca sa nu iti schimbi samponul. Iti recomand Syoss. Apropo, cu uleiul de ricin:
-te dai seara pe par cu el de la scalp in jos si il lasi pana urmatoarea zi dimineata (fara sa il clatesti)
Sau cu zeama de lamaie faci la fel...Te dai seara cu el de la scalp in jos si il lasi pana urmatoarea zi, insa de aceasta data va trebui sa il clatesti, daca ramane mirosul de lamaie va dauna mai tare parului si il va afecta.
Incearca sa folosesti rar placa de par! Iti deterioreaza firele si le face cat mai firave. Insa, iti spun ca este si din cauza frigului. Nu prea ii face bine parului sad.
Iti urez bafta! happy

2 răspunsuri:
| AngelliGina1981 a răspuns:

De obicei toamna parul cade mai tare. E posibil si sa folosesti un sampon prea dur, incearca unul fara sulfati ( fara SLS, SLES) cred ca poti sa intrebi la farmacie de asta. Eu folosesc BIO protect de la magazinul naturist. mananca lucruri bogate in vitemine si munerale, fructe, bea apa si nu suc. Succes!

| UchihaAle97 a răspuns:

Sall...pai sunt in aceeasi situatie ca tine dar ai parul lung sau scurt? daca il ai lung poate si din cauza asta si din cauza pulbertatii / daca ai parul scurt e foarte bine ca si eu il am tuns si e mult mai bine ti-as recomanda sa iti dai cu samponul NIVEA e chiar foarte bun! BAFTAA!^.^