| revorevonica a întrebat:

Buna TPU am si eu o problema cu parul mi se ingrasa foarte repede, de ex imi fac baie sambata iar luni mi se ingrasa la loc.Imi puteti sp si mie un remediu ca sa scap de aceasta problema pls... dau fundita!batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| EmaEmax a răspuns:

Foloseste un sampon pentru par gras (mie-mi place la nebunie cel de la Pantene si cel de la Syoss), balsam doar la varfuri si ai mare grija sa clatesti foarte bine parul.Nu folosi mult sampon deoarece incarca parul. Unele produse de styling incarca parul asa ca evita sa le folosesti prea des.Am auzit ca daca te clatesti cu ceai de menta parul nu se va mai ingrasa atat de repede si mai e o varianta cu pudra de talc insa nu prea cred ca da rezultate.

7 răspunsuri:
| 女明DongRi a răspuns:

Http://sanatate.acasa.ro/......e-609.html
http://www.formula-as.ro/2007/790/frumusete-20/ajutor-am-parul-gras-8404
Si eu am aceasta problema, nu se ingrasa atat de repede, dar totusi. Eu folosesc sampon de la Nivea, fara balsam deoarece ingrasa parul. Si din cand in cand aplic o masca de par.

| IMC90 a răspuns:

Nu se ingrasa asa repede happy
Am vazut persoane care se spalau dimineata si seara era gras la loc, si nu numai parul ci si tenul. Tu esti un ''caz fericit''
Majoritatea remediilor clasice si a sampoanelor sunt ineficiente.
Eu stiu 2 posibilitati sa inlaturi temporar seboreea
- tehnica ''clasica'' --> isotretinoin (in 6 saptamani scade cantitatea de sebum produsa cu pana la 75% si in 4 luni cu pana la 95% (practic, transforma tenul gras in ten uscat sau mixt, actioneaza prin atrofierea glandelor sebacee) Probema e ca efectele adverse sunt foarte serioase si seboreea revine treptat dupa oprirea tratamentului
- tehnica moderna : laser LED, care am inteles ca ''tine'' ani de zile. E ceva gen epilare definitiva, doar ca ataca glandele sebacee. Avantajul ar fi ca nu are efecte adverse semnificative. Dezavantajul ar fi ca trebuie sa te tina buzunarele.
*Nu stiu sigur daca laserul LED merge aplicat si pe scalp (intereseaza-te la un dermatolog)

| BuburuzaZd a răspuns:

Buna!
Iti spun ceva incercat de mine deci sigur functioneaza: Dupa spalare da'te cu otet!
Nu va mirosi parul... Va functiona!
Daca o sa incerci si o sa iti placa astept funda!

| v9 a răspuns:

Am folosit schauma pentru par gras si a functionathappy

| Karolina071919 a răspuns:

Buna.aceeasi problema am avut-o si eu pana acum 2 luni aproximativ cand am incercat produsele de la Syoss(sampon si balsam) si nu am mai folosit placa, spuma de par, fixativul.
vezi si tu, poate functineaza si la tinebig grin

| annnaa a răspuns:

Eu zic sa folosesti sampon pentru parul gras sau sampon cu extract de citrice(lamaie, gref, kiwi, etc.)

| revorevonica explică:

Auzi d1994 de care ai folist uh Syoss Shine Boost sau Syoss Repair Therapy?