| FashionDream a întrebat:

am si eu o problema cu rugina... :D Deci mi-am comandat niste bijuterii de pe net si am purtat o zi la scoala acest inel:
http://www.crownfashion.ro/......83-3218609
Cand am ajuns acasa inelul incepuse deja sa rugineasca, dar nu mult asa ca l-am dat cu lac de unghi..si am mai dat si alte cateva inele si bratari din metal. Presupun ca nu se poate intampla absolut nimic rau nu? Pentru ca saptamana asta trebuie sa imi soseasca la posta alte cateve inele si vreau sa le dau si pe acelea cu lac imediat ca sa nu rugineasca. Deci nu exista niciun pericol sa rugineasca mai tare din cauza lacului nu? Sa lacuiesc si inelele care trebuie sa le primesc? Dau funda, URGENTT!

Răspuns Câştigător
| cat a răspuns:

Si mie mi s-a inamplat.La mine s-au oxidat nefiind dintr-un material pretios si au ajuns la o culoare mai roscata care nu s-a mai schimbat in timp. Ideea ta mi se pare buna. O s-o incerc si eu intai pe un inel. Oricum nu cred sa rugineasca in contact cu lacul.

| FashionDream explică (pentru cat):

Ok mersi, spune-mi daca ai incercat deja. big grin Pupici.

| cat a răspuns (pentru FashionDream):

Nu, inca nu am incercat dar ideea mi se pare OK iar la un inel fantezie merita sa incerc.

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu-s ruginite! ci doar oxidate. Le poti curata cu pasta de dinti si periuta. Nu am auzit pana acum ca trebuie sa fie date cu lac pentru a preveni "rugina".
Ele se oxideaza de la transpiratie, desi spalandu-le isi revin.

| FashionDream explică (pentru MihaelaDart):

Eu stiam ca poti sapala rugina doar de pe argint nu si de pe metal... big grin

| MihaelaDart a răspuns (pentru FashionDream):

Incearca si vei vedea.
de acum stii ca se poate curata si astfel de metal, nu numai argintul/aurul.

| FashionDream explică (pentru MihaelaDart):

Am incercat si nu a mers. poate merge la unele bijuterii, dar nu la toate, multumesc de raspuns oricum big grin

| rocket a răspuns:

Eu zic mai bine sa iti cumperi inele de pe un site de unde nu o sa ti se rugineasca, asa cum e www.F2o.ro