| LollyGirl a întrebat:

Am si eu o problema. De ceva vreme imi pica parul rau. Doar pun pana prin par si ma trezesc cu multe fire in mana straight face. Ce imi recomandati? P. S: Am 13 ani big grin

8 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna
parul iti cade din mai multe motive :
1. o data la un an, parul se regenereaza, si de aceea cade
2. lipsa de calciu, magneziu si zinc.
3. stresul - un mare factor in caderea parului
4. alimentatia nesanatoasa( prea multe fast-food-uri, prea putine legume, fructe)
4. Samponul ( eu am unul din farmacie, ca cele de pe piata irita scalpul)
5. folosirea placii ( strica foarte mult parul - e cum ai pune placa pe piele- daca tot vrei sa il indrepti foloseste "syoss heat protect" protectie termica pentru par).
Intai trebuie sa-i descoperi cauza... dar pana ii descoperi cauza te sfatuiesc sa iei calciu magneziu si zinc de la ozone (farmacie) si lotiune regenerata cu petroleum de la gerovital ( plafar sau farmacie) - e foarte buna. Sper ca ti-am putut fi de folos.

| XtmCamiii a răspuns:

Buna parul iti cade doar din cauza stresului stiu si pietenei mele ii cadea rau parul si i-am recomandat "lodiune regeneranta cu petroleum " nu e foarte scumpa si trebuie sa-ti pui pe varful degetelor si sa te freci la radecina asa dupa care trebuie sa stai circa in jur de cinci minte dupa care te vei clati(spala) cu apa iata un link unde vei putea vedea produsul si nu costa mult prietena mea la cumparat cu 20 ron http://www.shopmania.ro/......ui-6584980
si produsul se gaseste si in farmaci
te pup si mult succesc;)

| lSchizo a răspuns:

Te dai cumva cu fixativ, spuma de par...produse de ingrijire a parului? Daca te dai s-ar putea sa fie din acea cauza. happy Daca nu du-te la un dermatolog. Cea mai buna solutie happy

| Crystynyk1 a răspuns:

Si eu am 13 ani si acum un an imi cadea parul groaznic Si am facut asa M am spalat pe par si m am clatit cu apa cu jumatate de lamaie stoarsa(ma rog depinde de cant. de apa)Daca nu merge cere parerea unui medic Mamei mele i s-a recomandat un sampon ffff bun si acum deloc, deloc, nu i mai cade parul.Bafta

| Carla12 a răspuns:

Ceva naturistwinking Am auzit ca e bun uleiul de ricin si cel de masline in combinatie cu lamie sau samponul cu petrol. Inceraca! Sper ca te-am ajutat :*

| cristina117 a răspuns:

Lolly si eu trec acum prin asta si am 14 ani. Am incepuit sa folosesc un produs anti caderii parului. Este un sampon si 6 fiole. Firma este vichy Aminexil. Tratamentul dureaza 2 saptamani cu spalare a parului din 3 in 3 zile. Eu zic ca functioneaza, il folosesc de 1 saptamana! Gasesti in farmaciile sensiblu! Sper ca te-am ajutathappy

| Daianee a răspuns:

Daca ai parul lung inseamna ca poate ai nevie de ceva mai mult calciu. Poti incerca si niste produse pentru prevenirea caderii parului.Nu te alarma.Nu o sa fie ceva permanent! Daca continua sa-ti cada din ce in ce mai mult trebiue sa mergi la un doctor.

| Unicef_3656 a răspuns:

Spune-i mamei tale pentru a merge impreuna cu ea la doctor.neaparat!