| BiancaDenisa a întrebat:

Am tenul destul de gras, e unsuros si destul de inestetic pentru o fata, iar dimineata in special e gras si luceste tare.Ce as putea sa fac? Stiti ceva creme, remedii naturale pentru asta? Am si cateva cosuri...intradevar, si varsta de 14 ani e de vina, dar ce as putea face sa mai reduc din ele? Nu ma simt bine asa, si nici nu vreau sa ajung sa am un ten acneic.Va rog, cateva sfaturi.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti recomand un demachiant bland adaptat tenului tau (http://www.breslo.ro/Product/Demachiant-bland-pentru-fata-si-ochi_353815), precum si o crema pentru toate tipurile de ten, http://www.handmadesisterbeauty.blogspot.ro/......oaste.html sau una pentru ten mixt sau gras: ...-vera.html
Te pup!

| Roxxxxi a răspuns:

Mergi in bucatarie si amesteca o lingura de miere cu niste pudra de scortisoara, aplica pe o bucata mica de piele si asteapta putin pentru a verifica daca nu apare vreo reactie alergica. Daca totul este in ordine, aplica pe intreaga suprafata afectata, lasand sa actioneze 15 minute, dupa care curata cu apa calduta.

Atat mierea, cat si scortisoara sunt antiseptice, astfel incat lupta cu infectia si curata porii. Nu multi oameni stiu ca si pasta de dinti este buna in caz de acnee. Aplica exact in zona afectata si lasa sa actioneze peste noapte, curatand dimineata. In majoritatea cazurilor, se va observa o ameliorare pana dimineata. Totusi, ai grija sa nu utilizezi pasta de dinti cu efecte de albire, caci aceasta ar putea irita pielea.

| diavolitadulce a răspuns:

Buna, eu am tot 14 ani si am fost chiar si la dermatolog pentru asa ceva dar ce mi-a recomandat a fost fara efect din pacate. Mai tarziu insa am descoperit de una singura la Plafar gelul masca si scrub 3 in 1 de la Garnier Naturals Skin. Face minuni. Eu am scapat aproape in totalitate de cosuri, si nu mai am tenul asa de gras. Bafta!

| FlyingFox a răspuns:

Daca ai tenul gras inseamna ca ai exces de sebum si in plafar sau farmacie sunt creme intr-o gama variata pentru asa ceva. E normal oricum pentru varsta ta, fiecare fata a trecut prin asta.winking Pentru cosuri recomand Skinoren sau Zyneryt (il gasesti in farmacii).