| anonim_4396 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu din ce cauza apar cosurile pe fata?(scuze poate am gresit categoria).Si mie imi apar cosuri dar nu foarte multe sa zic vreo 3-4 in general pe frunte si pe nas.Cum pot sa scap de aparitia lor?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Infuzie cu ceai de musetelwinking!

| Pain03 a răspuns:

Sunt baiat, si folosesc fixativ, sa fie asta vreun motiv sau ceva? Mai dau cateodata accidental pe fata

| LoveAnimepsimagirl a răspuns:

Din cauza abscesului de sebum si praf sau alte impuritati, trebuie sa iti tii fata curata si sa nu iti lasi parul sa atinga fata deoarece parul proce si el un fel de "ulei" si acela cade pe fata si apar cosurile, de aceea nu este foarte indicat bretonul, cel putin in perioada pubertatii :*.
Sper ca ti-am fost de ajutor :*.

| ZuZuDuDu a răspuns:

Si eu am pus intrebarea aceasta si cineva mi-a spus ca in fiecare seara dupa dus/baie sa imi frec fata cu malai timp de 2 saptamani.Am incercat si uluitor a mers! Datorita faptului ca dupa baie pori sunt deschisi malaiul mi-a "spalat" fata si apoi te clatesti cu apa rece pentru ca porii tai sa se inchida! S-ar putea sa fie si din cauza fixativului sau al bretonului(daca ai). Sper ca te-am ajutat!
P.S-se poate ca in cazul tau sa nu mearga chestia cu malaiul, depinde de ten.Dar merita sa incerci!

| Pain03 a răspuns (pentru ZuZuDuDu):

Breton am dar il ridic tot timpu, deci nu sta niciodata pe fata

| Iyoana a răspuns:

Buna! Am avut aceeasi problema!
Din cauza pubertatii. Pubertatea este perioada cand te dezvolti, cand iti vine ciclu, ETC. Este normal sa iti apara cosuri.
Cum ai putea sa scapi de ele?
Pai sa nu tii le strangi, se te speli des pe fata ca sa nu ti se puna pe cosuri praf...

Poti sa te Dai cu crema de galbenele in fiecare dimineata si iti trece.

Sau mergi la farmacie si ceri un medicament.

Si am incercat cu morcov razalit cu miere. Se pune pe cosuri o data pe zi, si in cateva zile iti trece.

Funda? love struck