| kNN1 a întrebat:

Am 17 ani si de vreo 2 ani ma lupt impotriva cosurilor. Pe langa ca am pe nas si in lateralele acestuia cosuri negre(acestea nefiind cele ce ma deranjeaza) mi se fac multe cosuri albe si rosii. Ma spal de 3-5 ori pe fata, ma dau cu spirt sau cu zineryt zilnic si de multe ori se mai usuca dintre ele cand sunt acasa dar la scoala problema este ca apar multe mai ales din cauza prafului(si din cauza ca am tenul gras ). Cosurile apar in general in zona gurii, barbie si rar pe frunte. Ar putea fi cauzate si de putinul praf care este pe tastatura si pe masa unde imi petrec intre 3-5 ore pe zi? As vrea sa stiu ce pot face sa scap de aceste cosuri. Stiu ca este probabilitatea sa dispara din timp, dar am un prieten care are 20 de ani deja si tot nu i`au disparut si nu as vrea sa patesc la fel ca el

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Vezi aici cum poti scapa de acnee http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de- ce-ne-apar-cosuri

| Justmed a răspuns:

MIBAZON de la farmacia veterinara! big grin

| ghiolbitza a răspuns:

Daca zici ca ai tenul gras, nu mai folosi zynerit...cauta la farmacii crema RETIN-A, e o crema foarte buna si foarte puternica, in doar o saptamana mi-a curatat fata de cosuri. Mi-a fost recomandata de o prietena, studenta la Medicina. Daca incepi sa o folosesti si are efectele asteptate de tine, da raspuns aici sa vada si altii cu aceeasi problema.

| anonymousxD a răspuns:

Hei,deci am descoperit acum cateva luni o solutie extraordinar de buna pentru cosuri si la mine chiar a functionat.
Deci, mi-am cumparat de la plafar o lotiune pentru faţă cu Aloe Vera care costa cam 6 lei si o crema ACNEOGEL care costa vreo 7 lei si de cand ma dau cu ele mi-au disparut cosurile. Eu ti le recomand si crede-ma ca sunt foarte bune si rezultatele se vad rapid. Daca ti le cumperi trebuie sa te dai dimineata si seara cu ele. Sper ca te-am ajutat si sper sa scapi de cosuri. Si sigur le gasesti la plafar, intrebi si tu de LARA si ACNEOGEL.winking.

O zi buna!