| Raawrrr a întrebat:

Azi am fost la manichiura si am vrut sa imi pun unghii cu gel, dar eu imi rod unghiile, asa ca aia o zis ca nu poate sa imi puna tipsuri, numa constructia ca am unghiile prea mici. ce inseamna asta? nu le prea am cu asa ceva. ajutati-ma cat de repede! funda :*

Răspuns Câştigător
| SaschaM a răspuns:

Ai fost la o persoana foarte profesionista, dupa parerea mea. Constructia unghiei (indiferent ca ai unghiile roase sau nu) e o optiune de o mie de ori mai buna decat tipsul. Constructie inseamna ca iti pune un sablon de hartie sub marginea unghiei, face unghia pe el integral din gel, apoi scoate sablonul. Ca aici https://www.facebook.com/......media/set/

Constructia este mai buna decat tipsul pentru ca arata mai natural, e mai subtire unghia rezultata si gelul se muleaza perfect pe unghia ta naturala.

| Raawrrr explică (pentru SaschaM):

Ai mai putea sa imi dai linkuri cu asa ceva? daca sa poate si videoclipuri, vreau sa fiu mai informata happy mulltumesc anticipat

| SaschaM a răspuns (pentru Raawrrr):

Sigur ca da, uite aici este un video facut de aceeasi tipa care are pagina aia, poti sa te uiti si la alte albume de pe pagina ei ca are si alte step-by-step-uri http://www.youtube.com/watch?v=rstvT1Kt714 Mie nu imi place gelul si de-aia nu prea stiu sa-ti dau alte video. Vreau sa fac un curs de unghii false dar vreau sa lucrez cu acryl.

| SaschaM a răspuns (pentru SaschaM):

Ah si uite aici si un articol despre diferentele dintre tips si constructie http://nailsbyanne.blogspot.ro/2011/02/tips-or-forms.html

| SaschaM a răspuns (pentru SaschaM):

Daca vrei unghii false pentru ca ale tale nu cresc sau se rup/ exfoliaza, atunci mai bine citeste articolul asta de pe blogul meu, aplica sfaturile si nu o sa mai ai probleme cu ele :) http://mypsychonails.blogspot.ro/......ls-so.html Parerea mea e ca nu merita sa-ti pui unghii false decat daca le vrei foarte lungi (unghiile naturale se curbeaza urat dupa o anumita lungime) sau daca le vrei foarte decorate (pentru unghiile false sunt mai multe optiuni de decor).

| Raawrrr explică (pentru SaschaM):

Inca ceva, tipsurile tin mai mult ca si constructia?

| SaschaM a răspuns (pentru Raawrrr):

Asta scrie in articolul despre diferentele dintre cele doua metode pe care ti l-am dat mai sus. Ce nu scrie este ca tipsul, fiind lipit pe unghia naturala si unghia scurtandu-se la intretinere, la un moment dat, dupa 2-3 intretineri, tipsul trebuie inlaturat cu totul si reaplicat. Constructia neavand altceva decat material (gel sau acryl) poate fi pastrata nelimitat (in cazul in care nu se rupe unghia), la intretinere neadaugandu-se decat material in zona cuticulei.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei.
eu cand am vrut sa-mi pun unghii a fost cam asa: amluat un cupon de reducere, mi-am facut programare, m-am dus repede, repede, si mi-a facut aia de minune, la un salon de lu, cu femei in adevaratul sens al cuvantului de fata, mi-a spus ca le am roase si abia in 2 saptamani o sa poata sa mi le puna dasca nu le rod. de rusine nu le-am mai ros si acum le am pe ale mele frumoase, mari, patrate!
happy
Slava cerului.
fa un tratament cu vitamine si minerale si da-le cu crema in fiecare seara masandu´le!
pana la jumatate lunii ianuarie ai unghii superbe!
pa-pa

| Laura927 a răspuns:

Bunahappy
Ai fost la o proasta sa știi cu minima experiența sau nu avea chef sa se chinuie cu unghiile tale.
Mergi la un alt salon care sunt capabili sa iti facă unghiile.
Nu are nevoie decât de jumătate de unghie pentru a prinde tipsul.
Salon de proasta calitate cu muncitori la fel de proasta calitate.
Stai linistita si mergi la un salon bun, chiar dacă plătești puțin mai mult, cel puțin ai o manichiura de calitate.
Bafta!

| Iunona a răspuns:

Adica nu ti le poate lungii doar poate sa ti le acopere cu gel. Sa stii ca tot ai sa le rozi. Si o sa iti placa mai tare sa le rozi pe astea ca troznesc un piclaughing. Mai bine ia un lac de unghii f prost la gust...

| Raawrrr explică (pentru Iunona):

Adica nu mi le lungeste cu absolut nimic? doar pune gelu si gata?

| Iunona a răspuns (pentru Raawrrr):

Da, tips inseamna acea alungire. Baza este gelul pe unghie.

| Raawrrr explică (pentru Iunona):

Mmm. eu credeam ca constructie cu gel ii ca imi pune mai multe straturi de gel cum o zis SaschaM, iar abia apoi o sa imi puna tips

| Iunona a răspuns (pentru Raawrrr):

Cauta pe cineva bun din orasul tau. Eu cand mi le-am pus, mi-a montat un sablon, mi-a dat unghia cu gel, a pus-o la lampa, dupa a construit lungimea iar lampa si a tot repetat procesul pentru lac si french. ( asta voiam french simplu). Daca gasesti pe cineva sa ti le puna pe unghiuta mai mica e ok oricum se lungesc pe sablon. Eu doar ti-am explicat ce voia acea tipa sa iti spuna. happy

| mt2Ro1211 a răspuns:

Trebuie sa ai unghiile mai mari fiindca nu are de ce sa prinda tipsurile.nu le mai roade! Asteapta sa creasca si o sa vezi ca ti-le pune

| Tinnutsa a răspuns:

Tipsurile se pun si pe unghii mai mici nu conteaza, daca te duci la cineva de specialitate te rezolva, nu conteaza marimea unghie naturale.