| Capriciu a întrebat:

Ce as putea folosi ca tratament pentru parul gras, caci am incercat toate tipurile de sampoane si nu ma ajuta deloc.

Răspuns Câştigător
| SimoFralala a răspuns:

Heii! Din cauza ca secretia de sebum e prea mare ai parul gras. Foloseste un sampon pentru parul gras, care indeparteaza excesul de sebum si mentine echilibrul scalpului. Foloseste cantitati mici de sampon si clateste parul foarte bine. Un sfat: nu te spala pe cap cu apa foarte calda, iar balsamul pune-l doar pe varfuri, nu si la radacina! Incearca sa eviti sepcile, palariile, deoarece acestea favorizeaza productia de sebum. De asemenea, nu abuza de produsele pentru hairstyling. Evita produsele pentru ingrijirea parului care au in compozitia lor silicon, uleiuri, lanolina, ce pot fi foarte agresive cu parul tau, determinand glandele sebacee sa produca si mai mult ulei. Rezultatul va merita! Ca si in cazul tenului gras, o masca astringenta poate face minuni. Foloseste sapt o masca din suc de lamaie, menta, ceai alb sau argila, care va controla excesul de sebun. Se aplica pe scalp si se lasa sa actioneze 15 min. Nu se maseaza! Parul trebuie clatit apoi foarte bine si spalat cu sampon. Uita si de sampoanele pentru bebelusi sau de cele cu formula 2 in 1 au de asemenea efect de ingrasare. Poti apela si la un vechi truc: limpezeste-te cu otet de mere, nu te stresa din cauza mirosului, acesta dispare dupa maxim 2-3 ore. Usuca-ti parul cu un prosop evitand aerul prea fierbinte al fohnului. La fel de important este sa scapi de obiceiul de a-ti trece mereu mainile prin par.
Iata cateva sampoane bune care te pot ajuta:
- Specifique Bain Clarifiant de la Kerastase
- Sampon echilibrant pentru scalp sensibil Balance Scalp Shampoo de la Sp.
- Sampon pentru par gras cu jojoba si ceai alb Purifying Shampoo de la Londa Professional.

Bafta!

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Rareste spalarile, nu iti mai plimba mainile prin par, foloseste sampon uscat intre spalari pentru a mari timpul intre acestea si nu aplica niciodata balsame sau masti pe radacina, doar pe varfuri si lungimi.

| comsacodrut a răspuns:

Mama a incercat miere cu lime