| anonim_4396 a întrebat:

Ce tip de machiaj credeti ca mi s-ar potrivi? Eu am ochii caprui si mici, am cateva semne de la cosuri (le acopar cu BB cream) si buzele sunt intre subtiri si groase (potrivite). Multumesc anticipat! :*

5 răspunsuri:
| Kasia a răspuns:

Inainte de a aplica mascara (in doua straturi), curbeaza genele cu ajutorul aparatului special. Atentie: se foloseste numai pentru genele superioare.

Nu uita insa de genele de pe pleoapa inferioara - daca sunt evidentiate cum trebuie, vor aduce un aport substantial la expresivitatea privirii tale. Pentru a evita patarea cu rimel a zonei de sub ochi, aplica un truc simplu: tine sub ochi o lingurita (cu partea adancita in jos).

Genele false reprezinta un mijloc foarte indicat pentru a crea impresia unor ochi mai mari.
Respecta cu strictete instructiunile de folosire si in nici un caz nu te culca fara a le scoate - indiferent cat de obosita ai fi. De asemenea, in comert exista mascara cu efect de gene false - iata inca o alternativa!

Nu ignora dermatograful alb. Poate ca ti se pare ciudat, insa acesta chiar confera mai multa luminozitate privirii. Aplica-l in coltul interior al ochilor.

Bineinteles, nu uita de sprancene... Acestea trebuie sa fie perfect pensate - parafrazand titlul unui roman american, am putea spune "nici un fir in plus, nici un fir in minus". Cel mai bine este sa ceri ajutorul unei cosmeticiene pentru a-ti stabili forma ideala - chiar daca tu ai impresia ca forma actuala te avantajeaza. Nu-ti vei da seama decat ulterior de faptul ca sprancenele pot face minuni! De asemenea, nu ezita sa folosesti creionul pentru sprancene (intotdeauna de culoare maro si nu neagra, pentru ca inaspreste privirea si este si inestetic).

Machiaza-te in nuante cat mai deschise, calde si pastelate. Daca ai ochii caprui alege tonuri de verde, mov(insa nu prea stridente pentru zi) si evident, marouri(de toate felurile).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce culori iti plac...Ar fi fain roz, mov, bej, gri...La buze roz! Funda?

| BiyaBiy a răspuns:

Eu cred ca ti s-ar potrivi Verde. Parerea meahappy

| dooinitza a răspuns:

Eu de asemenea am ochii caprui si buze-medii astfel prefer machiajul mai fresh.Machiajul de primajara iar pe buze un luciu ar fi perfect.DAR DEPINDE SI DE VIRSTA. poti sa incerci asta☻atena_ochi-caprui.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fmakeupmoments.blogspot.com%252F2010%252F08%252Fmachiaj-de-mireasa-blonda-satena.html%3B232%3B300

| DjRaluca98 a răspuns:

Pai daca esti blonda merge tare bine albastru la ochi ( machiaj)! Daca esti bruneta merge mov(machiaj) iar daca esti roscata merge un verde foartee bland dat( machial)! Eu prefer sa ma machez asa : tu sa alegi o culoare de mai sus si sa stii ca la blonde merge roz, albastru, cu putin negru in capatbig grin la brunete mov sau negru ori ceva inchis si in margine adica spre exterior ( sper ca intelegi acolo nu spre nas la fel si la blonde) cu alb dar blan! la roscate verde sau alb, rosu cu putin negru in capat big grin Iar la buze eu prefer un ruj cu rosu foarte inchis dar sa nu pun cu tona!