| mimimumu a întrebat:

Colega mea de banca mi-a pătat geaca INTENTIONAT cu cerneala de la stilou.Cică la ea "Am facut o gluma..." Si ea chiar râdea.E o PROASTA! Daca va uitati prin intrebarile mele,am mai mentionat-o atunci când i-am împrumutat o carte si a mazgalit-o cu MARKER PERMANENT! E o PROASTA!

Revenind,mi-a pătat intenționat geaca cu cerneala de stilou pe partea cu blană (cu siguranta aveti si voi prin casa o geaca cu blană pe interior iar pe exterior de -fâş-scuzati-ma, cred ca nu am scris corect)

Nu am bagat-o la spălat la timp si cerneala s-a întărit.

Cum o pot scoate?

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Stoarce niște zeamă de lămâie, pe pată. Las-o să acționeze. Când se usucă, aplică din nou, zeamă de lămâie.
Dacă pata nu a dispărut, cumpără niște Vanish (cred că se vinde și la plic) și torni direct pe pată, pentru 1-2 h, apoi clătești cu apă rece.
Îți las și un link cu sfaturi utile, dar ai grijă ce metodă alegi, fiindcă, în cazul tău, e vorba de blăniță (sintetică).
https://www.roportal.ro/......aine_3820/

După ce reușești să îndepărtezi pata de cerneală, încearcă să o îndepărtezi (și) pe colega ta. Poate că-i mai greu de înlăturat, decât o pată de cerneală. ))

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu ce tip de stilou si ce tip de cerneala ai, insa daca folosesti un stilou normal cu rezerve, ia un pic corector pentru cerneala de la magazin de care sa fii sigur/a ca sterge cerneala stiloului cu care te-a patat. Pune-l pe zona respectiva si va indeparta in mare parte pata.

Eu am curatat multe lucruri cu picurile corectoare cat eram mica. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Cel mai tare raspuns!

| Betty12345678 a răspuns:

Vanish

| Goddess23 a răspuns:

Poti incerca cu spirt, pui pe un burete demachiant si freci locul apoi clatesti cu apa rece. Sau mergi la supermarket si cumpara o solutie de curatat buna anti-pete, te uiti la prospect si vezi sa fie buna si pentru petele de cerneala sau pete dificile.