| IIIx333III a întrebat:

Cum pot sa fiu mai fotogenica, pentru ca in toate pozele ies foarte, foarte urat? Multi imi spun ca sunt urata in poze, dar stiu sa ma fac frumoasa si simpatica. Ies foarte ciudat in poze, si desi spun ca nu imi pasa, de fapt imi pasa...chiar foarte mult.

Răspuns Câştigător
| Ralucca a răspuns:

Hei ! Cateva [ mai multe ] sfaturi :
- Poarta culori care ti se potrivesc. Anumite culori avantajeaza unele nuante ale pielii, in timp ce altele tind sa scoata la iveala tot ce e mai rau. Ia in considerare si culoarea parului. Poate simti instinctiv culorile in care iti sta cel mai bine, dar daca nu, afla care sunt prin incercari repetate.
- Alege hainele potrivite. Incearca sa nu exagerezi cu aceeasi culoare. Sa porti o camasa albastra impreuna cu blue jeansi te face sa apari prea uniform in fotografii, ceea ce nu este bine. Incearca sa nu porti nici prea multe haine cu modele, deoarece va distrage atentia de la fata ta.
- Ascunde-ti imperfectiunile. Aspectul negativ al fotografiilor este ca, pentru ca sunt simple imagini inghetate dintr-un anumit unghi, la un moment dat, nu iti pot pune in valoare toate atuurile. Aspectul pozitiv este ca poti ascunde usor anumite trasaturi care nu-ti plac.
- Alege-ti cel mai bun unghi. Dupa ascunderea defectelor, gasirea unghiului potrivit pentru fata ta poate fi un pic mai dificil. Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa experimentezi folosind o camera digitala, astfel incat sa vezi imediat rezultatele fiecarei poze. Va deveni repede evident ce unghiuri te avantajeaza cel mai mult si le poti folosi cat mai des posibil pe viitor.
- Scapa de barbia dubla. Inclina-ti putin capul in fata si incearca sa te asezi astfel incat aparatul de fotografiat sa fie putin deasupra nivelului ochilor. Aceasta va ascunde destul de eficient o barbie dubla. Poti, de asemenea, sa pui o mana sub barbie ca si cum ti-ai sprijini capul (tine degetul mare in afara vederii camerei, daca este posibil). Nu iti lasa greutatea pe mana, totusi, deoarece pielea fetei va arata urat. Incearca si sa-ti tii limba lipita de cerul gurii.
- Impinge-ti gatul in afara. Un truc pe care modelele il folosesc deseori este sa prezinte o poza 3/4 inspre camera (intoarce-ti capul astfel incat 3/4 din fata ta este expusa la camera de fotografiat, spre deosebire de o fotografie frontala in intregime) apoi ridica-ti gatul si inclina-ti usor capul in jos, Aceasta imbunatateste definirea faciala si ajuta la ameliorarea ridurilor si a pielii lasate.
- Relaxeaza-te. Multi oameni ajung sa arate straniu in fotografii deoarece ingheata in expresii faciale ciudate cu un zambet fortat pe fata. In cazul in care te-ai obisnuit sa nu iesi bine in fotografii, probabil ca devii nervos in fata aparatului de fotografiat si acest lucru poate inrautati situatia. Daca stii ca urmeaza sa ti se faca o fotografie, respira adanc si expira natural, relaxandu-ti bratele si umerii. Pe masura ce expiri, zambeste. Nu-ti retine respiratia, nici daca inspiri, nici daca expiri, altfel vei parea ca si cum esti tensionat sau te sufoci. Daca observi prea tarziu ca ti se face o fotografie, nu te panica si nu incearca sa te asezi intr-o pozitie avantajoasa. Continua sa faci ceea ce faceai inainte si incearca sa ignori aparatul de fotografiat. Probabil nu va iesi perfect, dar e mai bine decat daca te surprinde aparatul de fotografiat incercand sa-ti schimbi rapid expresia faciala. Cu cat esti mai relaxat, cu atat fotografia va iesi mai bine.
- Gandeste-te la lucruri frumoase. Un zambet lipsit de naturalete te poate face sa pari rigid si chiar ciudat. Cand oamenii zambesc si asteapta sa li se faca o fotografie, muschii lor faciali pot fi prinsi in tot felul de expresii ciudate. Ca sa remediezi acest fapt, incearca sa iti programezi zambetul astfel incat sa nu fii obligat sa il mentii pentru mult timp. De asemenea, imagineaza-ti ceva cu adevarat amuzant (sa nu-ti fie teama chiar sa razi putin) sau gandeste-te la cineva - sotia sau copilul tau, de exemplu- care te face cu adevarat fericit. Procedand asa, vei obtine un zambet autentic. Daca nu-ti place zambetul tau sau dintii, incearca un zambet mai discret, cu gura inchisa sau partial inchisa. Indifierent cum alegi sa zambesti, cu cat esti mai fericit si mai relaxat, cu atat mai bine.
- Zambeste cu ochii. Nimic nu reflecta fericirea si frumusetea mai bine decat niste ochi zambitori: o expresie fericita, oarecum inselatoare a ochilor. Pentru a obtine acest efect, imagineaza-ti ca aparatul de fotografiat este o persoana de care esti indragostita si care intra in camera. Aceasta va crea efectul unor ochi mariti si un zambet relaxat. Sunt sanse sa faci acest lucru inconstient tot timpul; trucul este sa fii capabil sa il executi la comanda, asa ca practica ochii zambitori in fata oglinzii.
- Mentine-ti postura. Ascult-o pe mama ta – iti aduci aminte cum iti spunea tot timpul sa nu stai cocosat? O statura dreapta iti poate imbunatati dramatic aspectul intr-o fotografie. Daca stai jos sau in picioare, dar drept te va face sa pari mai sanatos si mai energic si, daca esti intr-un grup, mai atragator decat companionii tai cocosati. Adu-ti aminte sa respiri normal si sa iti relaxezi umerii. In special daca in general ai o postura stramba, poate fi dificil sa stai drept si sa nu pari rigid, asa ca exerseaza acest lucru intr-o oglinda.
- Alege-ti un fotograf bun. Fotografii profesionisti stiu, in general, sa scoata ceea ce este frumos in oameni. Nu iti poti alege intotdeauna fotograful, insa uneori da. Daca ai nevoie de fotografii ca sa devii model, alege cel mai bun profesionist pe care il poti gasi. Daca vrei fotografii pentru un site de matrimoniale, alege o fotografie recenta, care te avantajeaza, dar cel mai important lucru este sa alegi o fotografie care chiar arata ca tine. Nu are sens sa expui o fotografie de zeita de pe podiumurile de moda daca nu este o reflexie autentica a ta.
- Editeaza fotografiile. Daca ai incercat totul, dar tot nu poti obtine o fotografie buna cu tine in nici un mediu, incearca sa modifici usor fotografiile digitale. Schimband efectele de lumina sau filtrele, de exemplu, poate schimba dramatic aparenta tenului tau.
- Falseaza pana iti reuseste. Oamenii sunt deseori fotogenici deoarece le place sa li se faca fotografii. De aceea sunt relaxati si fericiti cand apare aparatul de fotografiat. Daca nu reusesti sa iti dezvolti o dragoste autentica fata de aparatul de fotografiat, pretinde ca iti place. Imagineaza-ti aparatul ca fiind cineva pe care il iubesti, un prieten vechi, o dragoste trecuta, copilul tau la trei ani sau oricine altcineva, astfel incat sa te uiti la fotografie cu dragoste. Incearca – functioneaza cu adevarat.
- Mentine-ti luciul fetei sub control. Este atat de important sa mentii luciul fetei sub control, in special in zona T –nasul si fruntea. Aceasta mai ales in zilele calde, dar pana si oamenii cu sange rece pot transpira putin cand sunt confruntati cu lentilele camerei.
- Relaxeaza-ti zona buzelor si a gurii si a evita gandurile depresive si delirante. Este o modalitate naturala sa pari proaspat si atragator in fotografii.
- Pastreaza-ti fata in echilibru. Priveste-ti chipul in oglinda. Nu aceasta este imaginea care apare de obicei in fotografii. Acum priveste-ti propria reflexie. Dupa un timp fata va reveni la starea ei naturala. Aceasta este fata de echilibru. Acum dezactiveaza zona ochilor si activeaza zona buzelor. Nu-ti inclesta dintii, ai grija doar ca molarii de sus si de jos sa se atinga. Zambeste intotdeauna daca tenul tau este tern, iar zambetul trebuie sa fie unul usor. In acelasi timp insista asupra colturilor ochilor si ridica-ti sprancenele putin. Practica acest exercitiu in fiecare zi de cateva ori in fata oglinzii pentru cate va minute. Intr-o luna va deveni un obicei ori de cate ori cineva va incerca sa iti faca o fotografie. Dar nu uita lucrurile fundamentale pentru o fotografie si acestea sunt o dispozitie buna si incredere in tine.
- Alege locatia potrivita. Evident, daca iti faci fotografiile in vacanta, nu poti decide ca vrei sa iti faci fotografii in cu totul alta parte. In orice caz, iti poti indruma fotograful (chiar daca este doar un prieten ) catre locul unde vrei sa ti se faca fotografia. Uneori, este mai bine sa o faci fara sa ai nimic in spate, dar daca esti in vacanta vei dori evident sa prinzi o parte din peisaj. In acest caz, fa afara fotografia in lumina naturala. Vei parea radios in mod natural si vei iesi totusi in evidenta in comparatie cu peisajul uimitor din spate.
Pa :* !

7 răspunsuri:
| Ralucca a răspuns:

Hei! Cateva [ mai multe ] sfaturi :
- Poarta culori care ti se potrivesc. Anumite culori avantajeaza unele nuante ale pielii, in timp ce altele tind sa scoata la iveala tot ce e mai rau. Ia in considerare si culoarea parului. Poate simti instinctiv culorile in care iti sta cel mai bine, dar daca nu, afla care sunt prin incercari repetate.
- Alege hainele potrivite. Incearca sa nu exagerezi cu aceeasi culoare. Sa porti o camasa albastra impreuna cu blue jeansi te face sa apari prea uniform in fotografii, ceea ce nu este bine. Incearca sa nu porti nici prea multe haine cu modele, deoarece va distrage atentia de la fata ta.
- Ascunde-ti imperfectiunile. Aspectul negativ al fotografiilor este ca, pentru ca sunt simple imagini inghetate dintr-un anumit unghi, la un moment dat, nu iti pot pune in valoare toate atuurile. Aspectul pozitiv este ca poti ascunde usor anumite trasaturi care nu-ti plac.
- Alege-ti cel mai bun unghi. Dupa ascunderea defectelor, gasirea unghiului potrivit pentru fata ta poate fi un pic mai dificil. Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa experimentezi folosind o camera digitala, astfel incat sa vezi imediat rezultatele fiecarei poze. Va deveni repede evident ce unghiuri te avantajeaza cel mai mult si le poti folosi cat mai des posibil pe viitor.
- Scapa de barbia dubla. Inclina-ti putin capul in fata si incearca sa te asezi astfel incat aparatul de fotografiat sa fie putin deasupra nivelului ochilor. Aceasta va ascunde destul de eficient o barbie dubla. Poti, de asemenea, sa pui o mana sub barbie ca si cum ti-ai sprijini capul (tine degetul mare in afara vederii camerei, daca este posibil). Nu iti lasa greutatea pe mana, totusi, deoarece pielea fetei va arata urat. Incearca si sa-ti tii limba lipita de cerul gurii.

- Relaxeaza-te. Multi oameni ajung sa arate straniu in fotografii deoarece ingheata in expresii faciale ciudate cu un zambet fortat pe fata. In cazul in care te-ai obisnuit sa nu iesi bine in fotografii, probabil ca devii nervos in fata aparatului de fotografiat si acest lucru poate inrautati situatia. Daca stii ca urmeaza sa ti se faca o fotografie, respira adanc si expira natural, relaxandu-ti bratele si umerii. Pe masura ce expiri, zambeste. Nu-ti retine respiratia, nici daca inspiri, nici daca expiri, altfel vei parea ca si cum esti tensionat sau te sufoci. Daca observi prea tarziu ca ti se face o fotografie, nu te panica si nu incearca sa te asezi intr-o pozitie avantajoasa. Continua sa faci ceea ce faceai inainte si incearca sa ignori aparatul de fotografiat. Probabil nu va iesi perfect, dar e mai bine decat daca te surprinde aparatul de fotografiat incercand sa-ti schimbi rapid expresia faciala. Cu cat esti mai relaxat, cu atat fotografia va iesi mai bine.
- Gandeste-te la lucruri frumoase. Un zambet lipsit de naturalete te poate face sa pari rigid si chiar ciudat. Cand oamenii zambesc si asteapta sa li se faca o fotografie, muschii lor faciali pot fi prinsi in tot felul de expresii ciudate. Ca sa remediezi acest fapt, incearca sa iti programezi zambetul astfel incat sa nu fii obligat sa il mentii pentru mult timp. De asemenea, imagineaza-ti ceva cu adevarat amuzant (sa nu-ti fie teama chiar sa razi putin) sau gandeste-te la cineva - sotia sau copilul tau, de exemplu- care te face cu adevarat fericit. Procedand asa, vei obtine un zambet autentic. Daca nu-ti place zambetul tau sau dintii, incearca un zambet mai discret, cu gura inchisa sau partial inchisa. Indifierent cum alegi sa zambesti, cu cat esti mai fericit si mai relaxat, cu atat mai bine.
- Zambeste cu ochii. Nimic nu reflecta fericirea si frumusetea mai bine decat niste ochi zambitori: o expresie fericita, oarecum inselatoare a ochilor. Pentru a obtine acest efect, imagineaza-ti ca aparatul de fotografiat este o persoana de care esti indragostita si care intra in camera. Aceasta va crea efectul unor ochi mariti si un zambet relaxat. Sunt sanse sa faci acest lucru inconstient tot timpul; trucul este sa fii capabil sa il executi la comanda, asa ca practica ochii zambitori in fata oglinzii.
- Mentine-ti postura. Ascult-o pe mama ta – iti aduci aminte cum iti spunea tot timpul sa nu stai cocosat? O statura dreapta iti poate imbunatati dramatic aspectul intr-o fotografie. Daca stai jos sau in picioare, dar drept te va face sa pari mai sanatos si mai energic si, daca esti intr-un grup, mai atragator decat companionii tai cocosati. Adu-ti aminte sa respiri normal si sa iti relaxezi umerii. In special daca in general ai o postura stramba, poate fi dificil sa stai drept si sa nu pari rigid, asa ca exerseaza acest lucru intr-o oglinda.
- Alege-ti un fotograf bun. Fotografii profesionisti stiu, in general, sa scoata ceea ce este frumos in oameni. Nu iti poti alege intotdeauna fotograful, insa uneori da. Daca ai nevoie de fotografii ca sa devii model, alege cel mai bun profesionist pe care il poti gasi. Daca vrei fotografii pentru un site de matrimoniale, alege o fotografie recenta, care te avantajeaza, dar cel mai important lucru este sa alegi o fotografie care chiar arata ca tine. Nu are sens sa expui o fotografie de zeita de pe podiumurile de moda daca nu este o reflexie autentica a ta.
- Editeaza fotografiile. Daca ai incercat totul, dar tot nu poti obtine o fotografie buna cu tine in nici un mediu, incearca sa modifici usor fotografiile digitale. Schimband efectele de lumina sau filtrele, de exemplu, poate schimba dramatic aparenta tenului tau.
- Falseaza pana iti reuseste. Oamenii sunt deseori fotogenici deoarece le place sa li se faca fotografii. De aceea sunt relaxati si fericiti cand apare aparatul de fotografiat. Daca nu reusesti sa iti dezvolti o dragoste autentica fata de aparatul de fotografiat, pretinde ca iti place. Imagineaza-ti aparatul ca fiind cineva pe care il iubesti, un prieten vechi, o dragoste trecuta, copilul tau la trei ani sau oricine altcineva, astfel incat sa te uiti la fotografie cu dragoste. Incearca – functioneaza cu adevarat.
- Mentine-ti luciul fetei sub control. Este atat de important sa mentii luciul fetei sub control, in special in zona T –nasul si fruntea. Aceasta mai ales in zilele calde, dar pana si oamenii cu sange rece pot transpira putin cand sunt confruntati cu lentilele camerei.
- Relaxeaza-ti zona buzelor si a gurii si a evita gandurile depresive si delirante. Este o modalitate naturala sa pari proaspat si atragator in fotografii.
- Pastreaza-ti fata in echilibru. Priveste-ti chipul in oglinda. Nu aceasta este imaginea care apare de obicei in fotografii. Acum priveste-ti propria reflexie. Dupa un timp fata va reveni la starea ei naturala. Aceasta este fata de echilibru. Acum dezactiveaza zona ochilor si activeaza zona buzelor. Nu-ti inclesta dintii, ai grija doar ca molarii de sus si de jos sa se atinga. Zambeste intotdeauna daca tenul tau este tern, iar zambetul trebuie sa fie unul usor. In acelasi timp insista asupra colturilor ochilor si ridica-ti sprancenele putin. Practica acest exercitiu in fiecare zi de cateva ori in fata oglinzii pentru cate va minute. Intr-o luna va deveni un obicei ori de cate ori cineva va incerca sa iti faca o fotografie. Dar nu uita lucrurile fundamentale pentru o fotografie si acestea sunt o dispozitie buna si incredere in tine.
- Alege locatia potrivita. Evident, daca iti faci fotografiile in vacanta, nu poti decide ca vrei sa iti faci fotografii in cu totul alta parte. In orice caz, iti poti indruma fotograful (chiar daca este doar un prieten ) catre locul unde vrei sa ti se faca fotografia. Uneori, este mai bine sa o faci fara sa ai nimic in spate, dar daca esti in vacanta vei dori evident sa prinzi o parte din peisaj. In acest caz, fa afara fotografia in lumina naturala. Vei parea radios in mod natural si vei iesi totusi in evidenta in comparatie cu peisajul uimitor din spate.
Pa :*!

| ganton a răspuns:

N-ai cum. Oamenii au fata asimetrica (ca sa iti dai seama de asta uita-te in oglinda si baga barbia in piept si vei vedea conturul fetei ca e inegal). In realitate oamenii arata mai "ok" pentru ca noi vedem cu doi ochi (creierul primeste 2 surse de imagini pe care le combina) in timp ce aparatul foto/video are un singur obiectiv (ochi) deci nu poate "reda" asa bine.

Dar ca sfaturi, incearca sa nu faci poze cu blitz, in incaperi intunecoase ci cat mai la lumina si cu blitzul oprit.

| GenetiX a răspuns:

1. nu privii in obiectiv direct niciodata.
2. poze cu blitz? never.
3. impinge putin capul inainte, doar usor nu exagerat acest lucru va sublinia conturul gatului.
4. O poza care nu este executata in maxim 10 secunde este un esec. Provoca nervi, incordare si in poza se va observa asta. Asa ca punct-ul 4 este deci crucial pentru o poza.
5. Daca punct-ul 4 este OK trage aer in piept tine respiratia priveste intr-un punct la aproximativ 4metrii zambeste dar nu exagerat si nu clipocii.
6. Nu te misca imediat ce ai auzit ca aparat-ul a facut poza. Aparatele digitale au o intarziere de cateva milisecunde si de regula prea putin stiu asta.

Sau mai simplu. Editezi poza big grin

| dan_2834 a răspuns:

Nu ai ce sa faci daca asa iesi tu in poze... daca pozele care le faci le bai pe un calculator, te-as sfatui sa iti descari de pe net niste programe pentru a modifica pozele cum vrei tu. Sper sa functioneze.

| Pitic a răspuns:

Te inteleg aparatu e de ina. de ex te uiti in oglina fata si zambetu asta ar iesi minunat in poza pac faci poza cu aceeas fata ce sa vezi nu e ca in oglina. aparatul e de vina sau pozitia din care fotografiezi cel mai bine e sa iti faci poze in oglinda sau mergi undeva unde se fac poze, acolo sunt profesionisti si iti vor spune cum sa stai.

| malina_2068 a răspuns:

Draga adry00 te sfatuiesc sa exersezi in oglinda iti sugerez sa fii cat mai naturala nu uita la o poza mai important e sa te distrezi spre ca te-am ajutat

| baki3 a răspuns:

Daca imi dai un cont de 99lvl pe metin2fun iti raspund