| happinesshasnoend a întrebat:

Buna TPU.Cum pot scapa si eu de cosurile negre?big grin

8 răspunsuri:
| GoldDust a răspuns:

Înainte de toate iti speli bine mainile cu apa si cu sapun. Apoi palpezi zona din jurul punctelor negre, astfel prvocand spargerea lor printr-una dintre metodele urmatoare:

1. Iti tii capul acoperit cu prosop deasupra unui vas cu apa fierbinte. Astfel lasi porii sa se deschida. Cand tenul a absorbit apa suficienta si pielea se întinde cu usurinta nu mai este nevoie decat sa apesi usor si sa deschizi punctele negre. In acest mod, tot ce se afla acolo iese cu usurinta. În ceea ce priveste urmele, nu-ti face griji, într-o ora tenul tau va arata ca nou.

2. Pentru a-ti stoarce punctele negre e bine sa-ti acoperi mai întai degetele cu tifon. Astfel eviti strivirea pielii. În plus, nu te folosi de unghii, ci de partile laterale a degetelor, pentru a preveni sangerarea tenului în zona respectiva. Daca se întampla sa ai probleme cu eliminarea infectiei, atunci e mai bine sa te ocupi alta data de punctul negru sau cosul cu pricina. Încercand de mai multe ori fara succes nu vei face decat sa iriti pielea.

| deniisa a răspuns:

Buna. Poti folosi lotiunea tonica sau masca din gama Clearskin de la Avon cu acid salicilic pentru puncte negre. Pa pa

| χZαнαяєℓ a răspuns:

Heiii, bwuna! Pai, da, cosurile negre sunt uratte! time out. Poti sa mergi la farmacie si sa intrebi farmacista. O sa iti recomande ea ceva.
Bunica mea a spus ca ea nu a avut nici o data asa ceva, ea spune ca se spala pe fata cu sapun si nu avea nici un cos. In fine asta a fost de mult. happy
Poti sa te dai cu Zinerit, dar nu sunt sigura daca el este pentru cosuri, sau cosuri negre thinking
Iti urez succes! :*

| Anonymus314 a răspuns:

Clean&clear

| LoRyCyKu a răspuns:

Pai in primul rand iti faci o infuzie cu musetel.asta se face astfel:intr-o oala nici prea mare nici prea mica pui la fiert apa, in care adaugi si flori de musetel cat consideri tu ca e de ajuns.Cand a inceput sa fiarba apa, iei un prosop mai mare ti'l pui pe cap si te apleci deasupra cratitei cu fata, ai grija prosopul nu il pui ca dupa baie.il lasi sa atarne in jurul cratitei astfel incat tu sa nu ai contact decat cu aburii de la ceaiul respectiv.Stai acolo cat rezisti tu de mult, bineinteles ca nu o sa stai 5 minute continuu, mai faci si mici pauze. Dupa care intr-un vas amesteci malai(pentru mamaliga) sau tarate de grau, cu miere si cu un ou pana devine ca o pasta. Apoi aplici pe fata umeda amestecul asta masand usor si insistand pe zonele unde consideri ca ai probleme si rezultatele apar dupa 2-3 astfel de "sedinte". Chestia asta o poti face o singura data la 1 saptamana-2.

| deedeeutsa a răspuns:

In primul rand trebuie o igiena stricta, nu pui mainile pe fata daca nu te speli, poti sa te stergi pe fata cu un tampon cu ceai de musetel, dezinfecteaza si usuca cosurile.Depinde ce varsta ai, majoritatea adolescentilor au astfel de probleme. :*

| KaleidoscopEmyLara99 a răspuns:

Sunt creme si tratamente speciale. Uita-te pe internet mai bine.Nu stiu ce sa-ti spun concret deoarece nu am folosit pana acum ceva mai special.

| vitika a răspuns:

In contact cu relatiile sexuale