| Amalia_Elena_1971 a întrebat:

De ceva timp ma confrunt si eu de problema cu matrata. Am incercat cam orice si tot nu scap de ea. Mi s-a recomandat samponul antimatreata de la Gerovital. Da roade?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, am mai auzit pe cineva recomandandu-l. Ia-ti pe baza de urzica, e buna anti matreata.

| justanotheruser99 a răspuns:

Mătreață se formează când ai scalpul uscat, deci îți sugerez sa incerci cateva măști hidratante cu uleiuri (argan, măsline, cocos, ce ai tu prin casa) Aplici masca si o lași 30 de minute, după care te speli pe cap (îți recomand un șampon cu extract de mușețel) iar la final clătești foarte bine ca sa îți meargă toată mătreața. Ai grija când te speli, sa nu iriți scalpul. Masează ușor, nu zgâria, altfel riști sa ti se decojească din nou.
PS: in general șampoanele anti-matreata au un PH ridicat, ceea ce îți usucă scalpul, prin urmare nu prea îți recomand sa le folosesti, dar daca vrei, ești libera sa o faci.

| ALGator a răspuns:

Selsun sau orice șampon pe bază de sulf. Respecta modul de aplicare. Succes!

| GreenVoid a răspuns:

Head and shoulders si wash and go sunt cele mai recomandate

| DumiY a răspuns:

Buna.
Eu una am incercat cateva sampoane pentru matreata dar cel mai bun a fost Head&Shoulders.
P.S. Samponul Gerovital pentru barbati stiu ca da roade.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Seboderm 2% împotriva dermatitei seboreice și matretii

| 4StarLight a răspuns:

Poate nu este mătreaţă, ci ţi se exfoliază pielea de pe cap! Știu cum e pentru că și eu am avut și încă mai am! Încearcă să te speli mai des deși asta ar trebui să treacă de la sine mai ales dacă eşti în perioada de creștere!
Nu pot să zic că m-am spalat vreodată cu un șampon de la Gerovital, dar știu că sunt foarte bune. Oricum nu ai nimic de pierdut dacă încerci!

| blackPug97 a răspuns:

Incearca de la Syoss RENEW 7

| cristiana2104 a răspuns:

Încearcă pana găsești unul potrivit pentru tine. Ce a functionat la altii nu e obligatoriu sa dea roade si la tine. Încearcă sampoane dermato-cosmetice, din farmacii. Sunt bune cele de la Ducray sau Herbosophy. Sunt mai scumpe fata de cele din comert, însă mai putin agresive cu scalpul si mai sănătoase...