| anonim_4396 a întrebat:

De vreo doua luni pun in sampon bicarbonat de sodiu (nu il folosesc doar pentru par) cred ca am exagerat fiindca acum e batos ca fanul (bicarbonatul degreseaza). Pentru cei care folosesc bicarbonat, de cat timp folositi? Folositi mereu sau sunt periaode de "pauza"? La ce mai folositi bicarbonatul?

1 răspuns:
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Iti vor raspunde doar la intrebarea legata de par. Faci parte din categoria fetelor care,, au declarat razboi" samponului? Daca da, e de apreciat ca vrei sa renunti la chimicale si parabeni si sa ai un par sanatos.Eu sincer,nu am folosit, si nu folosesc, nu stiu de ce, dar am o retinere, poate o voi face.Cunosc persoane care o fac, chiar am discutat cu anumiti stilisti pe aceasta tema.E bine sa il folosesti, dar nu mereu.Nu stiu exact cantitatea si proportiile sincera sa fiu, dar a inteles ca o data pe luna este suficient sa il folosesti pentru a curata composii artificiali de pe scalp care ingrasa.Nu mai mult de o data pe luna, stii, tot ce e in exces, dauneaza.La fel ca si samponul, nu il aplica pe lungimi si varfuri.Mereu la spalat tu trebuie sa speli doar radacinile, vei observa ca samponul,, aluneca" singur in jos pe lungimi.Acestea nu au nevoie de curatare, cum au radacinileSebumul de pe scalp ajunge doar la 2-3 cm pe par, nu mai jos, lungimile sunt uscate, daca le mai speli, le usuci si deteriorezi cu timpul.Bicarbonatul stiu ca degreseaza,si curata,de aceea,daca ajunge pe lungimi, e dezastru, mai rau decat cu samponul. Fereste-ti lungimile de toate acestea, da-le doar cu balsam/masca(de preferat) pentru a le hidrata, nu usca.