| DownTheStairs a întrebat:

Deci in primul rand am pistrui si intrebarea mea e de ce? Am auzit ca de la soare e adevarat? Daca am pistrui exista vreo metoda sa scap de ei? Nu am atat de multi doar pe nas si putin pe frunte, nu ma deranjeaza asa de tare dar totusi daca pot sa scap de ei de ce nuhappy
P.S.As dori sfaturi si remedii insa fara sa apelez la operatii sau medicihappyMersi anticipathappy

Răspuns Câştigător
| metalhearted a răspuns:

Probabil că e de la soare.
Dar de ce să scapi de ei? Persoanele cu pistrui mi se par atât de simpatice. Și îți oferă o doză de originalitate. Dacă soarele și natura ți-au oferit pistrui, păstrează-i și acceptă-i. De ce să te încadrezi în turma de fete cu ten de porțelan când poți fi diferită? Nu înțeleg. Dar oricum, pe internet se găsesc așa-zise remedii:
Mască pe bază de zeamă de lămâie (3 linguri), drojdie de bere (20 g), tărâţe de grâu (20 g). Pasta se aplică pe faţă şi se lasă 20 de minute.

Suc de ceapă, amestecat cu ulei de măsline în părţi egale. Se tamponează de câteva ori pe zi, timp de o săptămână.

Infuzie de dediţel: se prepară dintr-o linguriţă de plantă la o cană cu apă, infuzie cu care se masează zonele afectate de pistrui, de cel puţin trei ori pe zi.
Sper că te-am ajutat. Fundiță?

7 răspunsuri:
| Florentina_7104 a răspuns:

Eu am pistrui de cand sunt mica si tot nu am scapat de ei.De obicei apar de la soare.Incearca crema pentru albire cu lamaie de la Cosmetic Plant, este singura care a reusit sa imi mai stearga din ei.

| presus a răspuns:

Buna^^. Pai expunerea pielii la soare poate accentua unele pete si pistrui, iar fondul de ten nu este singura solutie pentru acoperirea lor completa. Primul pas pentru a diminua impactul pistruilor este sa-ti protejezi pielea de radiatiile ultraviolete (prea mult soare) cu produse care sa iti ofere gradul de protectie SPF necesar pentru pielea ta. Alaturi de cosmeticele potrivite, de la fondul de ten lichid sau crema pana la machiajul mineral, ai insa la indemana si alte solutii pentru a scapa de pete si pistrui. Dar foarte IMPORTANT este: Pasul doi 'Masca faciala cu zeama de lamaie' sau 'Masca facial cu castravete'. Sper ca te-am ajutat, funda?; )

| KateMiddleton a răspuns:

Da,e adevarat, pistruii apar de la soare.Mama mea a vut si ea pistrui.Ei se iau usor, daca faci o vizita (sau mai multe, in functie de cati de multi pistru ai).In cadrul procedurii se indeparteaza un strat subtire de piele moarta.Cel mai bine e sa faci procedura toamna tarziu, iarna, sau primavara devreme.
Din cauza soarelui si a pielii subtiri pot aparea altii.
Bata!

| FreakyChucky a răspuns:

Daca nu ii ai din nastere sunt de la soare.
Da-te cu zeama de lamaie[dar sa nu te astepti sa se duca dupa o zi-doua..trebuie sa ai rabdare]
Bafta

| DownTheStairs explică (pentru FreakyChucky):

Si eu ii am din nastere ....deci voi ramane cu ei?laughing

| FreakyChucky a răspuns (pentru DownTheStairs):

Eu nu am pistrui.
Incearca daca vrei crema de depigmentare sau daca ai bani du-te la un salon de estetica [sunt cam scumpe sedintele].

| DownTheStairs explică:

Iti plac pistruii? De ce?laughing