| Sclipirici a întrebat:

Buna, TPU! Din greseala, mi-a picat pe mana detergent de rufe si inelul a ramas cu ceva pete si nu stiu cu ce il pot curata. Inelul este din argint.
Help!

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cea mai buna solutie: o lingura de bicarbonat de sodiu-alinentar la 1 litru de apa. pui ineul in acea solutie in timp ce apa fierbe, apoi lasi pana se raceste. clatesti inelul, sau oricare alta bijuterie de argint, dupa ce faci acest tratament. succes!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Folosesti o periuta de dinti mai veche, o umezesti si apoi presari bicarbonat de sodiu si freaci inelul pana se curata, dupa care il speli cu apa si-l stregi cu o carpa uscata.

| Kyttynna a răspuns:

Il freci cu peria cu pasta de dinti si se ia.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Kyttynna):

Nu se curata si suprafetele "ascunse" prin metoda amintita de tine.