| Crysthina a întrebat:

Folosesc șampon Head&shoulders de mult timp, dar am matreata.Care credeți ca este cauza? Am auzit de șamponul Syoss anti-matreata și as dori sa aflu și parerea voastră despre el.Astept raspunsuri de la voi.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauza este probabil o DERATITA SEBOREICA.
Daca mergi la dermatologie, poti primi tratament adecvat pentru ea.
Ori poti cumpara numai din farmacie SAMPON CU NIZORAL, care te va ajuta sa scapi de dermatita asta.
Samponul Syoss este la fel ca si samponul Head & Shoulders, adica slabut, mai ales daca dermatita s-a instalat, usucand si produce deshuamarea scalpului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e neapărat să aibă dermatită seboreică ca să aibă măreață.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus/ folosit termenul de neaparat, am scris clar: " este probabil"!

| sofisis a răspuns:

Poti scapa de matreata cu aspirina. Piseaza cateva pastile si combina-le cu samponul tau. Lasa pe cap vreo 10 minute si apoi spala-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând,tu trebuie să știi că e sigur mătreață și nu deSCuamare (nu deshuamare,cum a zis Dermatita mai sus).
În al doilea rând, s-ar putea să-ți fi uscat scalpul și de aceea.
Soluția e să schimbi șamponul cu unul mai blând, syoss nu se pune.
Dacă sigur sigur e mătreață, o poți trata cu bere(fierbi berea, o pulverizezi pe scalp și după te speli normal), sau clătești părul o dată la 2 săptămâni cu oțet de mere diluat în apă.

| FoxyM a răspuns:

Mătreaţa apare ca o consecinţă a unui scalp foarte uscat, a iritaţiilor provocate de seboreea produsă în exces sau a ciupercii Mallasezia, aflată la nivelul scalpului şi care se înmulţeşte din cauza dietei necorespunzătoare, a anumitor dereglări hormonale sau chiar a stresului.

Eu am folosit Revalid si a avut rezultate foarte bune pentru scalpul meu! Acum folosesc Alpecin pentru ca nu mai gasesc Revalid la farmacia respectiva si la altele aveau pretul dublu.Acesta are tot asa rezultate bune doar ca reduce volumul parului dupa spalare.
Ambele reduc matreata fie ca e putina sau ambundenta.

| Jigokunokishi a răspuns:

Poti merge la un dermatolog care sa iti recomande ceva, dar daca nu, incearca sampoanele de la Ducray Kelul sau Ducray Squanon. Sigur te vor ajuta. Funda? big grin

| LoVance0000 a răspuns:

Si sotul avea matreata.A folosit Clear sau cum si nu era chiar ok. Apoi cu ketotis a rezolvat problema.Atat ca e mic tubul.Comanda 2 de pe net!

| Geici7474 a răspuns:

Matreata e de la sampon si eu l-am folosit si am avut exact aceeasi problema. Syoss este foarte bun, poti sa-l folosesti cu incredere. Oricum daca observi ca faci in continuare matreata si nu este din cauza samponului, ar trebui sa te duci la dermatolog.

| Crysthina explică (pentru Geici7474):

Ai folosit Syoss? Te-a scăpat de mătreață?