| Conii25 a întrebat:

Nu mi-am mai tuns parul de aproape 3 ani și nu mi-a crescut părul cam deloc, nici măcar nu se observa. Mă fac cu placa destul de rar, și tot îl am despicat. Am luat un tratament leave-in cu ulei de argan de la avon, dar mă dau cu el rar. Ce sa fac sa îmi crească parul mai repede, pentru că nu îmi crește deloc? P. S nici vârfurile nu mi le-am tuns pentru că îl am creț și dacă mai tund și vârfurile o să pară foarte scurt. Mă spăl cu wash go( pentru că de la restul sampoanelor fac mătreață) dau funda pentru cel mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai avut mai lung de atat? Eu zic totusi sa mergi sa-ti tunzi varfurile pentru ca ele o data ce au devenit despicate o sa se despice pana la mama dracu ( ca asa e si termenul, se despica in doua ) si o sa trebuiasca sa tunzi de mai sus, tu nu o sa vrei el o sa fie si mai degradat. E posibil sa stagneze si din pentru ca nu l-ai mai tuns.

Poti citi mai multe despre cresterea parului aici :
http://pasagera.ro/cresterea-si-caderea-parului.html

Eu aveam parul praf la varfuri ( la modul ca mi se rupea pe bucatele ) cand foloseam cu sfintenie balsam si tot felul de spray-uri leave-in care promiteau ca-l hidrateaza, bineinteles ca nu ma uitam si la ingrediente sa vad cat alcool, parfum si alte tampenii au in ele. De un an nu mai folosesc balsam si varfurile arata foarte bine.

Am vazut ca uleiul de masline caldut si lasat pe par 3-7-12 ore ajuta foarte mult la varfurile despicate, parca le-ar lipii. Ideal ar fi sa nu-l pui in din abundenta si sa-l lasi sa fie absorbit de par in timpul noptii ca sa nu te chinui sa-l clatesti. Eu imi luam din Auchan ulei extra virgin si costa 10 lei 500 ml.

Acum o luna mi-am facut cateva masti cu henna incolora sonnya si varfurile arata mult mai bine, la masca asta tu poti sa folosesti si pudra de amla ( firma mayam ) pentru ca ajuta mult parul si defineste frumos si buclele. O poti prepara mai intai cu o infuzie de ceai ( de nuca, negru ) pana are o consistenta groasa si dupa un repaus de 30 minute sau o ora ( acoperita cu o folie din plastic ) pui si diferite uleiuri cum ar fi uleiul de ricin, cocos, masline si mai torni apa pana ajungi la consistenta perfecta pentru a fi intinsa, ca o vopsea. Strangi parul cu o clama si infasori cu o folie alimentara.

Eu nu am avut probleme cu cresterea parului dar mereu se accelera dupa ce foloseam vitamina de la a la z de la doppelherz, au si vitamine pentru par speciale poti sa continui cu acelea. Cele a-z vin si in varianta de pastila si efervescente, cele efervescente isi arata efectul mai rapid.

Succes :)

| Conii25 explică (pentru anonim_4396):

Nu l-am avut mai lung decât îl am. Ca să tund vârfurile ar trebui sa stau cu el scurt mereu pentru că îl am despicat destul de mult si chiar daca ma tund, când crește mi se despica iar, cred că e din cauza ca este creț. Multumesc mult pentru sfaturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Conii25):

Inseamna ca e o cauza genetica, asa e parul tau. Incearca mastile cu henna si uleiuri, samponul aplica-l doar o data pe saptamana pe toata lungimea in rest limiteaza.te doar la scalp, are destule ingrediente care au tendinta sa usuce. Nu ai pentru ce.happy