| AnneGirl a întrebat:

Unghiile mele sunt moi in partea alba. Si cand cresc se rup in fasii si trebuie sa le piesc mereu. Vreau sa creasca si sa nu mai fie moi. Singurele degete normale la unghii sunt cel mic inelarul si ala mare. Cum pot sa creasca, mai repede si sa se intareasca?
Ps: Stiu ca am numai 13 dar vreau unghii mai lungi.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unghiile moi sunt semn de lipsa de calciu in organism, inclusiv in oase!
Mananca multe lactate (branza, cas, lapte acru, lapte batut), dar toate sa fie naturale, "de la vaca" (nu pline de E-uri)!

| Luizaaa a răspuns:

Poate însemna și lipsa de calciu. Îți dau câteva remedii naturale care o să meargă de minune. Folosește ulei de ricin, seara înainte de culcare te dai cu ulei și îți faci un masaj circular pentru circulația sângelui. Lămâia te va ajuta sa ai unghiile tari și cu un luciu aparte, de asemenea și oțetul de mere. Atunci când îți pileasti unghiile, fa-o intr-o singură parte. Ingrijeste-le, acordă-le atenție și vei vedea diferența. Și eu aveam unghiile foarte moi, casante, se exfoliau. De când folosesc aceste remedii unghiile mele sunt tari, strălucitoare și nu se mai exfoliază.
Sper că te-am ajutat

| byankd a răspuns:

Un tratament naturist simplu pentru regenerarea unghiilor este amestecul a doua linguri de ulei de masline cu zeama de la o jumatate de lamaie. Cele doua ingrediente se pun pe foc, se incalzesc si apoi se inmoaie in acest mix unghiile si se lasa pana lichidul se raceste. Acest tratament se repeta in fiecare seara timp de 2 saptamani. Efectele nu vor intarzia sa apara.