| FashionVictim93 a întrebat:

Buna TPU... va rog recomandati-mi 2-3 fonduri de ten cu acoperire medie, matifiant( avand tenul mixt : zona T grasa si in rest uscat), sa hidrateze si sa calmeze tenul, sa aiba un finish natural si sa nu imi simt fata incarcata. In momentul actual folosesc un fondul de ten de la Avon :Calmig Effects (Matifiant). Doresc sa incerc si altceva. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Acesta are un finish matifiant-satinat, acoperire medie spre mare si eu cred ca functioneaza foarte bine si pe un ten mixt, cu probleme (desi eu am unul uscat): https://www.maybelline.ro/......eless.aspx
Acesta este lejer, acoperire mica spre medie, hidrateaza, calmeaza, finish natural (nu este matifiant): https://www.douglas.ro/......althy-mix. Atentie, exista si Healthy Mix Serum, acela e mai mult pentru ten uscat. Fondul de ten Healthy Mix e bun si pentru tenul mixt.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Eu folosesc o crema bb, garnier miracle skin perfector aceea pentru ten mix si e destul de bun.
Daca trebuie sa merg undeva pentru o perioada mai lunga de timp, gen 6-8 ore ma dau cu o baza pe zona T pentru ten gras, (revlon photoready) apoi ma dau cu bb, apoi cu o pudra translucida ( max factor) si gata. Rezista destul de bine pe ten. In zona T pe perioade lungi incep sa mai stralucesc putin dar nu arata inestetic, daca am timp tapez cu un servetel si gata.
Fondul de ten e prea " greu" adica are o alta textura, am incercat dar imi astupa porii si fac cosuri si puncte negre oricat de bine ma demachiez si curat.

| DeathOfDreams a răspuns:

Și eu atât am căutat un fond de ten să mi se potrivească.
Pe lângă faptul că uneori am pielea uscată, nu prea găsesc nuanța potrivită mie.
Am un ten foarte alb și pe lânga asta, îmi trebuia unul care acoperă bine.

Anyway, am dat de minunea asta de la Douglas și e genjală.

| wonderwoman123 a răspuns:

Matte velvet de la MUFE, Becca Ever matte sau accesibil Fit me de la Maybelline sau Lasting Finish de la Rimmel.
Nu recomand fondurile de ten de la Avon. Eu am făcut o acnee de la ele. Mai bine mergi pe ceva sigur decât porcariile alea de la Avon sau oriflame.