| Portocalla a întrebat:

Vreau sa specific intai ca sunt fata.
Am parul gras. La inceput ma spalam la aproximativ 5 zile, dar mi se ingrasa dupa 3 zile dupa ce il spalam. Am inceput sa il spal la 2-3 zile, cu sapon Nivea. La inceput a fost bine, dar acum ( eu am breton intr-o parte ) bretonul se ingrasa imediat ce il spal. Restul parului este ok doar bretonul...
As vrea niste sfaturi :d Voua vi s-a intamplat? Ce sampon sa folosesc?
Multumesc anticipat. Dau funda.
Pa-pa. :*

5 răspunsuri:
| Anndrreiiutta a răspuns:

Cred ca ti se ingrasa pentru bagi prea mult mana in el trebuie sa nu mai bui mana des pe par. Sau poate ti se ingrasa din cauza ca il piepteni prea des sper ca ti-am fost de ajutor. Pupici multi, pa pa.

| anss23 a răspuns:

Spala-te pe cap de doua ori pe saptamana si incearca samponul Wash&go, eu cu el ma spal si parul meu nu se mai ingrasa asa de des.
Cand aplici balsam nu il aplica la adacina firului de par si nici pe breton, deoarece varfurile sunt cele care au nevoie de o ingrijire suplimentara si tunde-ti varfurile la 2-3 luni.
Mai poti sa cauti in farmacii sampoane speciale pentru parul gras, am vazut ca sampoanele de urzica sunt foarte 'faimoase', eu zic sa incerci un astfel de sampon.
Bafta!happy

| Andreea52 a răspuns:

Parul gras are o textura foarte fina si este usor afectat de poluarea atmosferica, asa ca are nevoie sa fie samponat mai des, dar nici chiar in fiecare zi. In plus, trebuie sa ai grija sa nu-l expui prea mult la soare.

Incearca sa eviti aplicarea balsamului la radacina firului de par. Potrivit Best in cosmetics, este foarte importanta si dieta, asa ca evita mancarea prajita si prea multe produse lactate. Consuma in schimb cat mai mult peste, fructe, vegetale si bea multa apa. Exista cateva tratamente naturale, pe care le poti obtine chiar tu, care te vor ajuta in cazul in care te confrunti cu un par gras.

Ulei de migdale si apa

Ai nevoie de jumatate de cana de apa si o lingura de ulei de migdale. Maseaza amestecul in par cu o jumatate de ora inainte sa te speli pe cap. Apoi samponeaza si clateste bine. Nu este indicat sa folosesti doar uleiul.

Lamaie si otet

Ai nevoie de o cana de apa calda, 3 linguri de otet si zeama de la o lamaie. Aplica pe par tot cu o jumatate de ora inainte de a te spala.

Apa de colonie

Amesteca parti egale de apa simpla cu apa de colonie, folosind un prosop de bumbac pentru a amesteca solutia in par. Astfel va fi eliminata grasimea de la radacina firului de par.

Mar si otet

Razuieste un mar si adauga jumatate de cana de otet. Aplica generos pe par cu 20 minute inainte sa te speli, clatind apoi din abundenta.

Ceai

Fierbe cateva frunze si fa un ceai, la care sa adaugi sucul de la o lamaie. Aplica pe scalp si pe toatalungimea parului, lasand sa actioneze pentru 20 minute. Apoi clateste.

Bicarbonat de sodiu

Parul uleios acumuleaza mizerie pe el foarte repede, mai ales daca nu este bine curatat de sampon si balsam. Ai nevoie de o lingura de bicarbonat de sodiu si 4 linguri de otet. Lasa amestecul pe par 5-7 minute, dupa care clateste.

| Naze a răspuns:

Poi daca vrei sa nu ti se mai ingrase spala-te odata la 4 zile sau 5 si foloseste un sampon de urzici este foarteee bun si eu am folosit nu e scump deloc. Daca nai incredere in sampon sau poate nu gasesti dupa ce te speli cu sampon clatesteti parul cu otel sau lamaie bine intr-un vas storci maxim 2 lamai sau 3 pentru rezultat mai bun sau cu otetul pun aproape un sfert din sticla otetului in vas si in vacanta poti sta sa te speli odata la 7 zile si vei vedea rezultate bune kiss

| tinapapujik a răspuns:

Foloseste un singur sampon, cel care il folosesti de cand erai mica.Nu-l schimba altfel parul tau va face matreata si se va ingrasa.