| Fillaide a întrebat:

De cateva saptamini am inceput sa imi spal parul cu infuzie de frunze de nuc si brusture, apoi ma spalam cu sampon, dar as vrea sa va intreb cum e mai corect? Ma spal ca si pana acum sau mai intai cu sampon si apoi cu infuzia ca si cand l-as clati cu ea?

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Deci întâi te speli cu un şampon normal pe cap şi după ce te clăteşti cu apă, mai clăteşte-te o dată cu infuzia respectivă şi masează puţin scalpul. Dacă nu suporţi mirosul poţi să te clăteşti cu apă din nou. Baftă!

1 răspuns:
| daci a răspuns:

Apa pentru clatire sa fie o fiertura de 20 min (clocotul) din: frunze de urzica, frunze de nuc si radacina de brusture, cu specificatia ca radacina de brusture e cel mai puternic regenerant al parului. Din acest motiv in 5 l de apa se fierbe cel putin 300 g radacina de brusture, restul plantelor se pun dupa ochi. Daca aveti posibilitatea, puteti folosi aceeasi compozitie de ceai si pentru spalat pe cap.
Ideea generala este ca parul si pielea scalpului sa fie in contact cu ceiaul, cel putin 10-15 min, deci dupa spalat si clatit, nu uscati parul imediat.Cura trebuie facut cam 20 spalari consecutive si se poate repeta ori de cate ori aveti ocazia. Firul de par se ingroasa devenind individualizat, se observa o intarire a radacinii.