| Stephaniee a întrebat:

Buna TPU... vreau sa stiu daca e bine ceea ce fac, am 13 ani si ma machiez, dar nu machiaj strident, putin bb cream de la Garnier sau corector de la Sephora si rimel sau dermatograf putin la ochi. e destul machiajul pentru varsta mea? Adica nu e prea strident? happy Funda

Răspuns Câştigător
| Essence a răspuns:

La 13 ani plangeam ca mi-a ascuns mami papusile din camera, ca sa nu ma mai joc atat de mult...
ce diferenta intre generatii!

da, te machezi cam mult pentru varsta ta. stiu ca este greu avand in vedere societatea in care traim, dar incearca sa-ti traiesti copilaria. o sa-ti fie dor.

| Stephaniee explică (pentru Essence):

Hmmm,da stiu sunt constienta de ceea ce fac, doar ca am un ten oribil... am multe cosuri si pete pe fata. dar mersi oricum!

| Essence a răspuns (pentru Stephaniee):

I-am dat niste sfaturi unei fete care avea probleme cu cosurile aici :

http://www.tpu.ro/......ca-imi-va/

poate te ajuta si pe tine.

11 răspunsuri:
| LarisaDragomir a răspuns:

Machiaza-te doar cand ai un eveniment mai deosebit.In rest daca ai un cos sau ceva pe fata da-te cu fond de ten. Daca simti nevoia sa iti scoti ochii in evidenta da-te cu putin creion, dar ai grija sa fie bun, sa nu se scurga.

| crazy125 a răspuns:

La 13 ani nu ar trebui sa folosesti nimic, sunt sigura ca esti mai frumoasa naturala decat machiata...Machiajul te imbatraneste, chiar daca ai impresia ca te intinerestehappy.

| MetalHead04 a răspuns:

Nu,atat timp cat ramai la atat e bine :3 in + e alegerea ta cum te simti tu bine.

| alexAlealex a răspuns:

Uite eu am 13 ani tot ca tine. si nu ma machiez de loc si am fata foarte curata si fara machiajuri.dar daca tu chiar vrei sa te machiez e bine cum o faci pentru ca am multe colege care nu le sta bine cu machiaj stident si ele tot nu renunta.Dar tu poti sa continui asa!happy

| smilerosey a răspuns:

Pentru varsta ta orice machiaj e strident. Decat sa te trezesti la 16 ani cu cosuri si boli de fata mai bine iti pastrezi fata asa cum e. Dar la 16 ani machiajul acesta e perfect happy

| tanyascarlett a răspuns:

Nu este rau, dar nici bine! Eu iti recomand sa te machiezi doar la ocazii! :3
Chiar daca crezi ca te face mai frumoasa, de fapt iti fac rau. Daca chiar vrei sa fi frumoasa foloseste doar creme sau glossuri! :* Dai fundita?

| Haggerty a răspuns:

Cred ca mai bine e sa astepti...vei avea timp in viitor sa te machezi!

| GutsyGumshoe a răspuns:

Stii ceva, poti sa te machezi cat vrei, cand vrei si cum vrei; nu prea conteaza varsta; daca te face pe tine sa te simti mai bine in pielea ta, atunci e 100% ok. Ideea e sa nu iti schimbi aspectul doar pentru a ii multumii pe altii; tu trebuie sa te simti bine, indiferent de ce crede lumea.

| adriankik99 a răspuns:

Machiajul nu e strident, nu cred ca e o virsta potrivita cind machiajul te ajuta sa fii frumoasa, el iti va fi de ajutor mai apoi.O sa-ti treaca, esti intro perioada cind vrei sa ai atentie.