| baleabianca a întrebat:

Vreau şi eu nişte reţete de măşti pentru faţă care se pot face acasă! happy
Dau fundă celor mai multe reţete!winking

5 răspunsuri:
| Yasemyn a răspuns:

Hey...

1. Masca de fata cu faina de ovaz si iaurt
Aceasta masca este indicata pentru toate tipurile de ten, ceea ce o face o adevarata minune a cosmeticii practicate acasa. Se prepara in trei minute, iar ingredientele sunt usor de procurat. Ai nevoie de o lingura de faina de ovaz, macinata foarte fin, o lingura de iaurt organic, fara arome si cateva picaturi de miere. Intr-un bol de portelan, amesteci faina cu iaurtul si adaugi cateva picaturi de miere. Este indicat ca mierea s-o amestici mai intai cu o lingura de apa fierbinte si abia apoi s-o torni peste amestecul initial. Poti adauga si cativa fulgi de ovaz. Dupa ce aplici masca, o lasi sa actioneze circa 15 minute, dupa care o inlaturi - atentie - doar cu apa calduta.

2. Masca de fata cu oua si iaurt
Recomandata de modelul Shalom Harlow, aceasta masca se prepara in doua minute, nicio secunda in plus. Ai nevoie de doua oua din care separi galbenusurile de albusuri, pastrand doar albusurile. Le asezi intr-un bol de portelan - materialul castronului este foarte important, evita inoxul - peste care adaugi doua linguri de iaurt simplu, nearomat. Se amesteca bine si se aplica pe fata. Este necesar un interval de minim 10 minute pentru a a-si face efectul. Dupa ce te-ai clatit cu apa calduta, este indicat sa iti stergi fata cu un prosop incalzit inainte.

3. Masca de fata cu nisip pentru pisici
Ei, da, cat de ridicol suna? Cu toate acestea, tratamentul de care va vorbesc face minuni asupra tuturor tipurilor de ten. Diane Irons, autoare al mai multor carti despre frumusete si intretinere, a sustinut inca de acum multi ani ca nisipul destinat nevoilor pisicilor este fabricat din aceleasi ingrediente care stau la baza argilelor speciale pe care dai multi bani in saloanele SPA. Incredibil, nu-i asa? Totusi, incearca pana sa negi cu atata convingere aceasta varianta. Asadar, ai nevoie de un saculet de nisip, pe care sa fie mentionat faptul ca este natural 100%, apa si cateva picaturi de ulei, de preferat cel de masline. Se amesteca intr-un bol - de portelan, bineinteles, toate aceste trei ingrediente, pana obtii un amestec omogen si cleios. Dupa ce il aplici pe fata, il lasi sa actioneze aproximativ 20 de minute, dupa care clatesti din abundenta. Este posibil sa dezlipesti masca cu oarecare greutate, de aceea ar trebui sa ai la indemana si cateva comprese de vata cu apa calduta sau un prosop incalzit in prealabil.

4. Masca de fata cu capsune
De ce sa cumperi produse antiacnee, cand este sezonul capsunelor? Aceste fructe delicioase sunt si o sursa naturala de acid salicilic, substanta de baza a cremelor si produselor antiacneice. Aceasta masca este recomandata de autoarea cartii de succes "Natural Beauty At Home", Janice Cox. Ingredientele sunt urmatoarele: un sfert de ceasca de smantana sau iaurt fara aroma si o jumatate de ceasca de capsune pasate, de preferat proaspete. Amesteca bine, pana devine de consistenta unui piure, si aplica un strat gros pe fata. Lasa sa actioneze 10-15 minute, dupa care clateste cu apa din abundenta. Efectul va fi imediat, pentru ca iti vei simti tenul hidratat si revigorat.

5. Masca de fata din argila verde
Si ultima, dar nu cea din urma, masca mea preferata din argila verde. Si asta pentru ca nimic nu se compara cand vine vorba despre tratamente faciale cu argila verde, supranumita si bentonita. Este o masca purificatoare si se aplica indeobste pe tenul gras. Ingredientele de care ai nevoie se gasesc in magazinele alimentare, la plafar sau pe net. Asadar, iti trebuie o lingurita de argila verde, o lingurita de miez de caise si trei picaturi de ulei de masline. Dupa ce amesteci uleiul cu cu miezul de caise, adaugi cateva picaturi de apa calduta. Dupa aceea, adaugi argila si, daca nu iti place consistenta prea greoaie a amestecului, poti sa mai torni putina apa in bol, pana cand tratamentul poate fi intins fara dificultate pe fata. Se lasa sa se actioneze 10 minute, dupa care cureti masca folosindu-te de comprese de tifon si vata cu apa calduta.

Bafta:*

| YesOMG a răspuns:

Cremele de fata sunt printre cele mai dorite produse de catre femei, datorita capacitatii lor de a hidrata si a intineri pielea. Din pacate, majoritatea contin foarte multi conservanti si aditivi artificiali care, in timp, se pot dovedi periculosi pentru sanatate.

Nici varianta produselor bio nu este foarte usor de adoptat, caci au niste preturi extrem de piperate, pe care nu multa lume si le mai permite. Potrivit Ehow, insa, mai exista o varianta: iti poti confectiona chiar tu crema, din ingrediente naturale si cu costuri destul de mici.

Mai mult decat atat, lotiunea este potrivita chiar si celui mai sensibil tip de ten, deci nu trebuie a-ti faci griji ca nu ti se va potrivi:

- curata 3 mere medii si amesteca-le intr-un blender pana devin piure.

- pune 2 linguri de ulei de masline si 2 cani de piure de mere intr-un recipient, pe foc, incalzind incet si amestecand continuu, pana cand se omogenizeaza foarte bine.

- indeparteaza de pe foc si mai adauga o lingurita de ulei de masline sau cateva picaturi din uleiul tau esential preferat, amestecand din nou foarte bine compozitia.

- raceste totul pana la temperatura camerei si pune intr-un recipient etans, tinand totul la frigider pentru 4-5 zile.

- aplica cate putina crema in fiecare seara, inainte de culcare, cu miscari circulare, orientate in sus.
Lotiune cu lamaie

Cand natura iti da lamai, poti face cu ele o lotiune perfecta pentru fata. Taie o lamaie in doua, pune-o in blender cu o lingura de iaurt grecesc si o alta de ulei de migdale. Maseaza usor pana ce amestecul patrunde in piele.

Crema cu miere

Ai nevoie de jumatate de cescuta de apa distilata, 2 lingurite de glicerina vegetala si cinci picaturi de ulei esential de lamaie. Acesta din urma este repede absorbit de ten, facand sa dispara liniile fine, fara a irita epiderma, conform typeF. Poti adauga si o lingura de miere, care va avea grija, gratie proprietatilor antibacteriene, sa nu te confrunti cu acneea, hidratand totodata pielea.

Uleiuri esentiale

Uleiurile esentiale sunt excelente pentru a reface pielea afectata de soare sau vant. O lingura de ulei de trandafiri se toarna intr-o cescuta peste o alta de ulei virgin de masline si una de seva de aloe vera. Adauga si o picatura de ulei esential de ulei de musetel, doua picaturi de ulei esential de galbenele si bucura-te de rezultat, odata asternut pe fata.
Pentru a trata pielea uscata poti amesteca ulei de avocado cu ulei de primula. Pune uleiurile intr-un recipient si agita-l foarte bine. Aplica amestecul pe piele si lasa sa actioneze timp de 15 minute, dupa care spala cu apa calduta.

Pe de alta parte, pentru tenul uscat trebuie sa incalzesti o lingurita de miere si apoi sa masezi cu grija pielea umeda, te sfatuieste Buzzle. Masajul trebuie sa dureze 10 minute. Lasa sa se usuce si abia apoi spala cu apa calda.

Exfolierea este necesara ingrijirii pielii. Amesteca intr-un blender 1/2 de ceasca de ulei de masline, 1/4 ceasca de nuci decojite, 1/2 ceasca de fulgi de ovaz si o lingura de miere. Foloseste produsul inainte de baie. Lasa-l sa actioneze timp de zece minute si apoi spala cu apa cat mai rece.

O alta masca extrem de eficienta si simplu de realizat este realizata din banane si lapte. Ia o jumatate de banana si paseaz-o, dupa care amestec-o cu putin lapte. Las-o sa actioneze pe piele timp de 15-20 de minute si apoi spala cu apa calda si usuca cu un prosop. Apoi hidrateaza pielea cu crema.

Ai grija de pielea ta cu o masca exfolianta din cafea facuta acasa

Pentru un ten cu acnee, ia doua oua si separa albusul de galbenus. Bate albusurile pana devin spuma si gata masca-minune. Pune albusul pe zona infectata si lasa-l sa actioneze timp de 20 de minute, apoi spala cu apa calda.

Nicio femeie nu vrea sa aiba riduri, asa ca ia doua papaya necoapte, zdrobeste-le si apoi amesteca-le cu o lingura de ulei de masline si putin lapte. Aplica produsul pe fata, lasa-l sa actioneze timp de 30 de minute si apoi spala cu apa calda.

Pentru a obtine o lotiune de curatare a tenului amesteca un pahar de iaurt cu suc de rosii si suc de aloe vera.

Cu 1/4 de ceasca de suc de rosii, 1/4 de ceasca de suc de castraveti, 1/4 de ceasca de suc de morcovi, 1/2 de ceasca de ceai de tei, 1/2 de ceasca de ceai de menta si 1/2 de ceasca de suc de lamaie poti face un tonic extraordinar pentru piele.

5-6 capsuni coapte amestecate cu un iaurt mic si cateva picaturi de lamaie reprezinta o masca corectoare extraordinara.

Pentru eliminarea cearcanelor fa o pasta dintr-o lingurita de suc de rosii, un varf de cutit de curcuma, un varf de cutit de faina din naut si cateva picaturi de lamaie.
Cam atat. sper ca te-am ajutat happy

| Bogdan_Diana_Didona_1975 a răspuns:

Citeste pe diana-bb.blogspot.com

| bapuiaiaodata a răspuns:

Pai am o reteta care sunt convins ca functioneaza pentru ca am testat-o pe sotia mea. intr-un kilogram de lapte pui un kg de faina si miere de albine dupa gust. Trebuie sa aiba un gust usor dulce dar nu foarte dulce. La sfarsit se aplica pe pielea uscata tratata in prealabil cu (nu rade ca este foarte serios) urina. Se tine masca aproximativ 30 de minute si se face o data la doua zile. Are efecte de regenerare a tenului si substantele active din miere iti face tenul soft. sper ca te-am ajutat cu asta.